Znáte mramornatku?

14. březen 2012

Mohli bychom jen trochu vyzkoušet znalosti našich čtenářů a posluchačů ze znalostí českých názvů docela běžných rostlin?

Třeba čílko je běžná krásná pokojovka s různými suknicovitými květy a s latinským názvem fuchsia. Nebo kysala. To je velmi známá pokojová rostlina s různě panašovanými a mramorovanými listy, kterým vyhovují severní okna, zatímco jižní přesvětlení nesnášejí: jsou to známé begonie. A ještě třeba bršlice kozí noha je celý název velmi plevelné zahradní a trávníkové rostliny, která se rozšiřuje plazivými podzemními kořeny a není téměř k vyhubení. Je to aegopodium podagraria, kdysi využívaná coby léčivka proti dně kloubní neboli podagře.

Rozpomeňte se na mramornatku

Dieffenbachie

Skoro jistě jste se s ní už setkali, znáte ji jako dieffenbachii. Je to častá pokojovka, pojmenována po rakouském botanikovi J. F. Dieffenbachovi (1796 - 1863). Jedná se o rostlinu původem z jihoamerických pralesních oblastí Brazílie a Kolumbie. Postupně byla dovezena do Evropy, nyní je dekorativní rostlinou i společenských prostorů téměř po celém světě.

Vzhled rostliny

Květ dieffenbachie

Roste téměř jako keř nebo polokeř s tlustým až dřevnatým stonkem, dosahuje výše růstu 60 až 100 cm. Listy jsou střídavé, velké, skloněné ven. Nápadné je mramorování ve světlých a tmavých skvrnách na listech. Jen výjimečně kvete běložlutým toulcem, na něm později vyzrají oranžově červené bobule, jimiž se dá také rozmnožovat.

Pěstování v bytech

Běžné zahradnické rozmnožování se dělá kmenovými řízky o délce aspoň 10 cm v humózní půdě s trochou zahradního substrátu (slabě kyselého) o pH 5,5 až 6,5. K zakořenění je třeba spodní teplota 24 až 28°C. Pro běžné pokojové pěstování vystačí teplota 18 až 24°C na světle až v polostínu, bez planého slunce. Zálivka od jara do podzimu pravidelná s občasným přihnojením, v zimě jen velmi úsporně.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.