Zmizení lokomotivy. Napínavý detektivní příběh inspirovaný skutečnou událostí

23. leden 2021

Kuriózní trestný čin z roku 2008 upoutal autorku Žanetu Caletkovou, která ho zakomponovala do původní rozhlasové hry. Poslouchejte do soboty 30. ledna 2021.

Osoby a obsazení: Eva Svobodová (Simona Rejdová), Ondra (Tomáš Žilinský), Pavel Svoboda (Martin Siničák), Přikryl (Vladimír Hauser), Muž 1 (Michal Bumbálek), Muž 2 (Jiří Valůšek), Muž 3 (Pavel Doucek), Hela (Kateřina Veselá), Alice (Katarína Mikulová)
Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Michal Zelinka
Hudba: Tudy von Insania
Režie: Radim Nejedlý
Natočeno: 2019

Hlavními vyšetřovateli v rozhlasové hře nejsou překvapivě zkušení kriminalisté, ale dva spolužáci z gymnázia – Eva a Ondra. Pátrat na vlastní pěst se rozhodnou poté, co se stanou náhodnými svědky podivného hovoru v hospůdce, kde se schází jejich maturitní ročník.

Do světa posedlosti

Příběh, ve kterém se nestane vražda ani jiná násilnost, se odehrává mezi vášnivými sběrateli z Klubu kolejových vozidel. Ocitnete se tak v prostředí činorodých lidí, kteří svůj volný čas věnují velké životní posedlosti – objevování, zachraňování a restaurování starých železničních strojů.

Logo

Díky svému pracnému koníčku dokážou z vyřazených vozů vytvořit muzeální klenoty. Stejnou posedlost předvedou i dva mladí nadšenci, kteří svou všímavostí, schopností zjistit zásadní informace, bystrým úsudkem, ale i trochu riskantním hledáním na podezřelých místech, významně pomůžou policii k usvědčení zlodějů.

O autorce

Žaneta Caletková (1993) je absolventkou oboru Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika na JAMU. Do rozhlasu začala přispívat převážně v rámci literárně publicistického magazínu Zelný rynk na ČRo Brno. Pro Český rozhlas nejprve natočila autorský dokument Chci být tím, čím jsem aneb O muži v ženském těle (2015). V roce 2017 napsala do cyklu Kriminální případy Čech, Moravy a Slezska sérii Záhada brněnského podzemí a původní rozhlasovou hru pro mládež Opatření

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz. webu Radioteka.cz.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Hana Hložková
Spustit audio

Související

  • Kriminální případy

    Zločin si nevybírá. Případy, které otřásly Českem, připomíná unikátní seriál. Každý týden můžete v pěti dílech sledovat krok za krokem pronikavé postupy vyšetřovatelů.

  • Záhada brněnského podzemí

    Příběh o tragické nehodě na ulici Pekařská v Brně, kde se v roce 1976 propadl chodník a kvůli tomu navěky zmizela jedna žena v brněnském podzemí.

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?