Změny ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky - otázky a odpovědi

10. prosinec 2013

Vážení posluchači,od 2. ledna 2014 došlo ke změnám v přiřazení vysílačů do vysílacích sítí (programů) Českého rozhlasu v oblasti středních Čech. Vysílač Praha - Cukrák (100,7 MHz) se přesunul ze sítě ČRo Dvojky do sítě ČRo Region, Středočeský kraj, opačným směrem pak vysílače Beroun - Záhrabská (88,4 MHz) a Mělník - město (87,6 MHz).

Hlavním smyslem těchto úprav je posílení pokrytí programu ČRo Region, Středočeský kraj v oblasti Prahy a zejména pak středních Čech. A to i v souvislosti s tím, že od začátku nového roku došlo k některým programovým úpravám a přesunům programových prvků právě mezi stanicemi ČRo Dvojka a středočeským ČRo Region.

Dlouhodobou snahou Českého rozhlasu je jasná profilace jednotlivých programových okruhů a jejich vzájemná komplementarita. I proto přestal Český rozhlas Dvojka od 2. ledna 2014 vysílat například tradiční písničky na přání a dechovkové pořady, které jsou od stejného data zařazeny pouze do vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

Pokud by Český rozhlas k uvedené změně vysílačů nepřistoupil, přestal by nabízet svým posluchačům na území Prahy a výrazné části středních Čech tento programový segment (stávající pokrytí Prahy a Středočeského kraje signálem ČRo Region, Středočeský kraj je totiž nedostatečné), což s ohledem na službu plátcům rozhlasového poplatku pokládá programové vedení ČRo za nežádoucí stav.

Vysílač Praha (Cukrák) - 100,7 MHz zajišťuje zejména pokrytí Prahy a blízkých středních Čech. Středočeská stanice ČRo Region měla doposud k dispozici pouze „prstenec“ menších vysílačů ve středních Čechách, hlavní „deštníkový“ vysílač v síti chyběl. Český rozhlas Dvojka má nadále k dispozici pro pokrytí Prahy vysílač Praha (Petřín) - 91,2 MHz. Lepší pokrytí ČRo Dvojky je pak v oblastech se slabším signálem z vysílače Praha (Petřín) zajištěno přesunem vysílačů Beroun (Záhrabská) - 88,4 MHz a Mělník (město) - 87,6 MHz právě do sítě této stanice.

Další možnosti příjmu zůstávají zachovány: Digitální příjem DVB-T (multiplex 1 společně s Českou televizí), DVB-S (CzechLink/CSLink), distribuce v kabelových sítích (např. UPC), internetový streaming (internet, wifi…rozhlas.cz) nebo digitální rozhlasové vysílání DAB (DigitalAudioBroadcasting, multiplex firmy Teleko).

Nejčastěji kladené otázky a odpovědi

Proč byl zrušen pořad Písničky od srdce?
Dlouhodobou snahou Českého rozhlasu je jasné vymezení jednotlivých programových okruhů a jejich vzájemné doplnění. I proto přestal Český rozhlas Dvojka od 2. ledna 2014 vysílat pořad písničky na přání, které od stejného data vysílají regionální stanice Českého rozhlasu. Pořad se tedy neruší, jen se s ním můžete nadále setkávat na jiných kmitočtech než doposud.

Rád bych někomu poslal písničku, co mám nyní dělat?
O možnost poslat písničku, popřát svým blízkým a prostřednictvím rozhlasu jim sdělit důležitou zprávu nepřicházíte. Pořad tohoto typu vysílají od 2. ledna 2014 regionální stanice Českého rozhlasu. Informace o jejich programu naleznete na internetové adrese: rozhlas.cz/stanice. Kmitočty, na kterých vysílají, pak na adrese: rozhlas.cz/vysilace. Informovat se můžete také na posluchačské lince 221 551 313 nebo emailu: info@rozhlas.cz.

Proč už se ve vysílání Dvojky neozývá dechová hudba?
Dlouhodobou snahou Českého rozhlasu je jasné vymezení jednotlivých programových okruhů a jejich vzájemné doplnění. I proto přestal Český rozhlas Dvojka od 2. ledna 2014 vysílat dechovkové pořady, které jsou od stejného dne zařazeny do vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu. Tedy pořady s dechovkou se neruší, Český rozhlas je jen nabízí na jiných kmitočtech.

Jsem milovník dechové hudby. Co mám dělat, když svůj pořad na Dvojce nemám?
O možnost poslouchat dechovou hudbu nepřijdete. Pořady tohoto typu vysílají od 2. ledna 2014 vybrané regionální stanice Českého rozhlasu. Informace o programu stanic naleznete na internetové adrese: rozhlas.cz/stanice, Kmitočty, na kterých vysílají, pak na adrese: rozhlas.cz/vysilace. Informovat se můžete také na posluchačské lince 221 551 313 nebo emailu: info@rozhlas.cz.

Jak zjistím, kde vysílá konkrétní regionální stanice a na jakém kmitočtu?
Veškeré informace o vysílání regionálních studií Českého rozhlasu naleznete na internetové adrese: rozhlas.cz/vysilace. Informace vám také rádi sdělíme na posluchačské lince 221 551 313 nebo emailu: info@rozhlas.cz.

Bohužel se mi nedaří naladit regionální stanici na VKV (FM), jaké mám další možnosti?
Regionální stanice Českého rozhlasu vysílají 24 hodin denně a mají v každém kraji více vysílačů. Nejdříve prosím zkuste přeladit na jiný kmitočet (VKV, FM). Pokud ani toto nevyřeší Váš problém, můžete ji poslouchat přes internet - a to prostřednictvím odkazu na internetových stránkách příslušné stanice nebo na následujícím odkazu: rozhlas.cz/zive.

Proč došlo k posunu pořadu Kolotoč na podvečerní čas, co nového nabízí, kdo ho moderuje?
Pořad Kolotoč se vrací do svého tradičního vysílacího času. 2. ledna 2014 zahájil tento populární pořad Dvojky Českého rozhlasu svoji 51. sezónu. Od pondělí do neděle – tedy každý den – se krátce po 17. hodině ozve známá znělka, otevírající hodinu a půl trvající mozaiku příjemných písniček a zajímavostí z domova i ze světa. Nechybí ani trocha zábavy z rozhlasového archivu, ale především Kolotoč přináší dobré zprávy, tedy informace o tom, že se kolem nás stále ještě dějí dobré skutky. A právě takové informace rádi slyší i od našich posluchačů a předávají dál moderátoři: Monika Brindzáková, Roman Víšek a Jan Kovařík.

Co vysílá Dvojka místo Kolotoče od dvanácti hodin?
V novém roce nabízí Český rozhlas Dvojka svým posluchačům každý všední den krátce po poledni nejméně tucet písniček pro potěšení – pořad "Dvanáct ve dvanáct". Ale nejen to. Hodinu příjemné nálady dotváří svými postřehy, příhodami a zamyšleními průvodci, kteří se na vlnách Dvojky v roli moderátora doposud většinou neozývali, třebaže jsou to zajímavé osobnosti a ve svých oborech uznávaní profesionálové. Takovými jsou např. Dalibor Gondík, Petra Černocká, Richard Pachman, Petr Jančařík, Jitka Hosprová, Apolena Veldová a řada dalších.

Proč již neuvádí pořad Meteor Marek Janáč?
Marek Janáč ukončil na vlastní žádost ke konci roku 2013 svůj pracovní poměr v Českém rozhlase. Nově tak uvádí od 4. ledna Meteor Petr Sobotka. Ten již s Českým rozhlasem externě spolupracuje od roku 2005. Nejprve jako autor článků s tématikou vesmíru, od roku 2006 byl hlavním autorem a moderátorem pořadu Nebeský cestopis, který přinášel každý týden novinky a zajímavosti z astronomie, meteorologie a fyziky. Nově se tak budete s tímto moderátorem setkávat na vlnách Dvojky, vždy v sobotu v 8.05 hodin.

Co nastane za další změny a kdy? Jsou změny opravdu konečné?
Žádné další zásadní změny se nepřipravují. Na druhou stranu je nutné připomenout, že vysílání je živý organismus, stále se mění a reaguje na podněty a přání posluchačů. Ve snaze, aby naše vysílání bylo co nejlepší, je možné, že se dílčí úpravy uskuteční.

Proč došlo k ukončení vysílání na 100,7 FM (MHz)?
Dlouhodobou snahou Českého rozhlasu je jasná profilace jednotlivých programových okruhů a jejich vzájemná komplementarita. I proto přestal Český rozhlas Dvojka od 2. ledna 2014 vysílat například tradiční písničky na přání a dechovkové pořady, které jsou od stejného data zařazeny pouze do vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu. Pokud by Český rozhlas k uvedené změně vysílačů nepřistoupil, přestal by nabízet svým posluchačům na území Prahy a výrazné části středních Čech tento programový segment (stávající pokrytí Prahy a Středočeského kraje signálem ČRo Region, Středočeský kraj je totiž nedostatečné), což s ohledem na službu plátcům rozhlasového poplatku pokládá programové vedení ČRo za nežádoucí stav.

Co mám dělat, když jsem doposud poslouchal (a) Český rozhlas Dvojku výhradně na 100,7 FM (MHz)?
V prvním případě zkuste přeladění z 100,7 MHz (Cukrák) na 91,2 MHz (vysílač Petřín). Na okrajích Prahy (vyvýšená sídliště, výhled ven z Prahy, otevřenější krajina) lze zkusit ladit i následující „vzdálenější“ vysílače: (od severu po směru hod. ruček)
Liberec (Ještěd) - 89,9 MHz
Pardubice (Krásný) - 100,1 MHz
Votice (Mezivrata) - 103,2 MHz
Plzeň (Krašov) - 101,7 MHz
Chomutov (Jedlák) - 94,2 MHz
Kromě toho je možné měnit nastavení antény, šikmá pozice může být výhodnější než svislá.
K dispozici zůstávají i další vysílací platformy - střední vlny (vysílač Liblice - 639 kHz).

Detailní přehled alternativních vysílačů dle okresů

Okres Praha, východ (Říčany, Úvaly, Čelákovice)
Přelaďte ze 100,7 MHz (Cukrák) na 91,2 MHz (vysílač Petřín). Možné další „vzdálenější“ vysílače:
Liberec (Ještěd) - 89,9 MHz
Pardubice (Krásný) - 100,1 MHz
Kutná Hora (Vysoká) - 102,2 MHz
Votice (Mezivrata) - 103,2 MHz

Okres Praha, západ (Hostivice, Rudná, Unhošť)
Přelaďte ze 100,7 MHz (Cukrák) na 91,2 MHz (vysílač Petřín). Možné další „vzdálenější“ vysílače:
Liberec(Ještěd) - 89,9 MHz
Votice (Mezivrata) - 103,2 MHz
Plzeň (Krašov) - 101,7 MHz
Chomutov (Jedlák) - 94,2 MHz

Okres Mělník
Doporučené „vzdálenější“ vysílače:
Liberec (Ještěd) - 89,9 MHz
Pardubice (Krásný) - 100,1 MHz
Chomutov (Jedlák) - 94,2 MHz
Speciálně pro město Mělník je do sítě přidán dokrývač Mělník (město) - 87,6 MHz.

Okres Mladá Boleslav
Doporučené „vzdálenější“ vysílače:
Liberec (Ještěd) - 89,9 MHz
Pardubice (Krásný) - 100,1 MHz
Jičín (Tábor) - 106,9 MHz

Okres Nymburk
Doporučené vysílače:
Liberec (Ještěd) - 89,9 MHz
Pardubice (Krásný) - 100,1 MHz
Jičín (Tábor) - 106,9 MHz
Kutná Hora (Vysoká) - 102,2 MHz

Okres Kolín
Doporučené „vzdálenější“ vysílače:
Liberec (Ještěd) - 89,9 MHz
Pardubice (Krásný) - 100,1 MHz
Kutná Hora (Vysoká) - 102,2 MHz

Okres Kutná Hora
Doporučené vysílače:
Liberec (Ještěd) - 89,9 MHz
Pardubice (Krásný) - 100,1 MHz
Kutná Hora (Vysoká) - 102,2 MHz

Okres Benešov
Doporučené „vzdálenější“ vysílače:
Pardubice (Krásný) - 100,1 MHz
Kutná Hora (Vysoká) - 102,2 MHz
Votice (Mezivrata) - 103,2 MHz

Okres Příbram
Doporučené „vzdálenější“ vysílače:
Votice (Mezivrata) - 103,2 MHz
Plzeň (Krašov) - 101,7 MHz
Klatovy (Doubrava) - 90,3 MHz

Okres Beroun
Doporučené „vzdálenější“ vysílače:
Votice (Mezivrata) - 103,2 MHz
Plzeň (Krašov) - 101,7 MHz
Chomutov (Jedlák) - 94,2 MHz
Speciálně pro město Beroun je do sítě přidán dokrývač Beroun (Záhrabská) - 88,4 MHz.

Okres Rakovník
Doporučené „vzdálenější“ vysílače:
Plzeň (Krašov) -101,7 MHz
Chomutov (Jedlák) - 94,2 MHz

Okres Kladno
Doporučené „vzdálenější“ vysílače:
Plzeň (Krašov) -101,7 MHz
Chomutov (Jedlák) - 94,2 MHz
Liberec (Ještěd) - 89,9 MHz

Co mám dělat, když ani takto Český rozhlas Dvojku nenaladím?
Zkuste jednu z následujících možností: Digitální příjem DVB-T (multiplex 1 společně s Českou televizí), DVB-S (CzechLink/CSLink), distribuce v kabelových sítích (např. UPC), internetový streaming (internet, wifi…rozhlas.cz) nebo digitální rozhlasové vysílání DAB (DigitalAudioBroadcasting, multiplex f. Teleko).

Co mám dělat, když ani takto Český rozhlas Dvojka nenaladím?
Majitelé digitálních přístrojů pak mohou využít nabídky digitálního rozhlasového vysílání (DAB+).

Co potřebuji k naladění digitálního rozhlasu?
K poslechu digitálního rozhlasu potřebujete nový přijímač, který ale zároveň umožňuje poslouchat standardní VKV (FM) vysílání. Přijímače je možné zakoupit na internetu nebo v Reprezentační prodejně Českého rozhlasu na Vinohradské 12, Praha 2. Ceny nových přijímačů začínají na několika stokorunách a rádio samo automaticky naladí všechny stanice, které jsou v dosahu. Pak už mezi nimi stačí jenom přepínat pomocí přehledného seznamu. Zároveň bude možné přijímače vyhrát ve velké soutěži v rámci vysílání Českého rozhlasu Dvojky. Informace vám rádi poskytneme také na posluchačské lince 221 551 313 nebo emailu: info@rozhlas.cz.

Kam se mohu obrátit v případě potřeby?
Využijte prosím internetové stránky Českého rozhlasu rozhlas.cz. Napsat nám můžete na info@rozhlas.cz nebo je vám k dispozici telefonický kontakt – infolinka 221 551 313.

autor: Jakub Hritz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.