„Zločin se nestal, vyšetřování pokračuje.“ Skutečné hlášky z vyšetřovacích spisů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hrdinové filmové série Policejní akademie: zleva G. W. Bailey (kapitán Harris), David Graf  (kadet Tackleberry) a Lance Kinsey (Proctor)

Kam se hrabe Policejní akademie. Silvestrovský speciál Historie českého zločinu.

„Když se odmyslí skutková podstata činu, je to spíš pro zasmání,“ říká Marcela Machutová, ředitelka Muzea Policie ČR. Z pozice své funkce se léta probírá starými policejními spisy, které dál zpracovává. Pro fanoušky Historie českého zločinu vybrala ty nejkurióznější kousky. Vy z nich teď můžete vybrat tu skutečně nejoriginálnější. Hlasujte!

Jak vůbec policisté sami vnímají vtipy o policajtech? Asi vás překvapí, že nejvíc takových vtipů vymyslel právě inspektor Jan Arnošt Klicpera. Obrovský fenomén kriminalistiky, patron poctivých četníků a policajtů, vynálezce a objevitel několika detektivních pomůcek.

Š. s. Jan Arnošt Klicpera

Byl to právě on, kdo poprvé přišel s policejní čtyřdílkou, kdo sestrojil předváděcí lyže, první elektrický paralyzér, úplatkoměr nebo světelnou maxilupu pro hledání stop za tmy. I génius Jára Cimrman před ním bledl závistí. „Je to vidět na Vyšetřování ztráty třídní knihy. Tam Cimrman totálně pohořel,“ říká Radek Galaš, správce sbírek Muzea Policie ČR a objevitel spisů J. A. Klicpery.

Záhadu se ztracenou třídní knihou by prý Klicpera okamžitě vyřešil použitím svého prdoměru. „Protože pachatel na místě činu zpravidla zanechá prd, stačí ho jen odebrat a pak identifikovat,“ vysvětluje Galaš.

Vsetínští četníci

Podle něj byl Klicpera i mistrem infiltrace. A to ho vlastně s Cimrmanem spojuje. Na mnoha policejních služebnách totiž budoval fundus maskovacích oděvů, líčidel, paruk a vousů. Ví se taky, že měl 12 dětí a že byl absolventem kurzu holubářů a kurzu spojařů.

Galašem zmiňovaná hra Vyšetřování ztráty třídní knihy není jediným případem, kdy český génius vstoupil na pole kriminalistiky. Originální vyšetřovací techniky představil i ve hře Vražda v salónním kupé. Zde už na klasickém schématu detektiv-pomocník alias inspektor Trachta a policejní praktikant Hlaváček. O Cimrmanově kriminální a kriminalistické kariéře vás poučí i přednáška před samotnou hrou.

Pátrejte sami!

Jestli se o osobě inspektora Jana Arnošta Klicpery a jeho vynálezech chcete dozvědět víc, pátrejte sami. Po webu Historie českého zločinu roztrousil celkem 4 stopy. Jsou dobře ukryté. V hantýrce počítačových nadšenců se jim říká easter eggs, velikonoční vajíčka. V našem případě by ale jedna stopa měla blíž spíš k Velikonočním ostrovům...

Zpět na: časovou osu a mapu Historie českého zločinu

autoři: Bronislava Janečková , rota , Tereza Vojtová
Spustit audio

Související