Zkoušíme vyvinout plynné antibiotikum, které by se dalo inhalovat do plic, říká etnobotanik
Ladislav Kokoška zkoumá léčivé rostliny. „Domorodé národy je umí využívat tradičním způsobem,“ popisuje v Blízkých setkáních.
„My jejich znalosti zkoumáme a snažíme se využít účinky rostlin nebo potravin v naší moderní době. V přírodě je stále co zkoumat. Existuje mnoho neobjevených rostlinných druhů. Teď zkoušíme vyvinout plynné antibiotikum, které by se dalo inhalovat do plic. Snažíme se eliminovat nežádoucí účinky, protože některá antibiotika mohou poškodit střevní mikroflóru. Pokud je infekce například v plicích, pak by také léčba byla cílenější,“ vysvětluje etnobotanik.
Přírodní látky jsou dnes in
Všechno přírodní je dnes in a všechno průmyslově vyráběné a priori lidem podezřelé. „Je to ošemetné,“ připouští Ladislav Kokoška. „Definice přírodní látky říká, že i látka, která je připravená synteticky a má stejnou strukturu jako ta přírodní, je považovaná za přírodní. Ten pojem přírodní je takový zvláštní a za něj se schová ledacos,“ usmívá se odborník.
Kde nejraději provádí výzkum? Jakou má zkušenost se šamany? Co všechno na sobě vyzkoušel?
Související
-
Host: botanik a popularizátor vědy Václav Větvička
Čím ho okouzlily zámecké parky? Co spojuje jeho rozhlasová Nedělní rána s vlastivědou? A proč jezdí v autě nejraději sám? Moderuje Jana Rychterová.
-
Rostlin s antibiotickými účinky je 6000. Jejich síla může být naše, říká Jiří Kuchař
Resistencí na antibiotika se zabývají týmy vědců. Jiří Kuchař s Josefem Jonášem nabízí alternativní řešení v knize Svět přírodních antibiotik.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.