Zkontrolujte uloženou úrodu

11. duben 2012

Protože část loňské sklizně byla určena pro pozdní spotřebu (jsou to především zimní nebo pozdně zimní odrůdy), jsou vhodné k uložení především ve vyhovujících sklepech v odpovídajících přepravkách.

Zkontrolovat a udržovat ve standardních podmínkách je musíme pravidelnou každotýdenní kontrolou. Jde o vyhovující teplotu v rozmezí od 3 do 6 - 8°C a nutnou vlhkost mezi 60 až 80% vzdušné vlhkosti. Horší jsou odklony teploty i vlhkosti dolů i nahoru: zhoršuje to trvanlivost uložených plodů.

Prohlídka sklizně v přepravkách

Jablka odrůdy Melodie

Plody mají být ukládány nejvýše ve dvou vrstvách, aby byly dobře kontrolovatelné nahoře i dole (chodím tam s baterkou na prosvětlení i mezi jednotlivými jablky!). Při pravidelné prohlídce se málokdy vyskytnou plody shnilé až zčernalé, spíše se najdou nahnilé nebo naplesnivělé skvrny na nejzralejších plodech. Ty je nutno odnést a po vykrájení je zpracovat nějakou tepelnou úpravou na možnou spotřebu. Jablka se ukládají zásadně stopkou dolů a kalichem nahoru: tam jsou nejmladší a nejcitlivější.

Kontrola zavařeného nebo zamraženého ovoce

Zavařeniny

Zamražené ovoce se musí udržovat při minimální teplotě -18°C, také až o pět stupňů níže. Většinou se jedná o tepelně zavařené, někdy proslazené plody - jádroviny i peckoviny - ty bývají dobře skladovatelné: provaření musí být důkladné, nejlépe opakované ještě znovu za tři až čtyři dny. Zavařenina se dává do sklenic, nyní nejlépe se šroubovým uzávěrem. Nálev musí zůstat stále nezakalený, téměř čistý. Pastovité zavařeniny je třeba kontrolovat stejně často. Obsah cukru nad 60% navážky je dostatečným způsobem dosažení trvanlivosti konzervy, třeba i kašovité formy.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka