Život klavíristy Jana SIMONA ovlivnila "osudová setkání" ...

25. červen 2010

„Když se mi dostal do rukou Fryderyk Chopin, najednou ke mně promluvila muzika … Přes srdíčko nakonec do hlavy dorazilo rozhodnutí opravdu hrát, věnovat se hudbě a možná i s výhledem na budoucí profesi,“ … prozradil v pátečním Hostu do domu své teprve 17leté osudové úvahy sólista a intendant Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jan SIMON.A kdo byli hosté pořadu Setkání tohoto týdne? Nestihli jste poslouchat? Stači kliknout na tento článek a chybějící informace si doplnit ...

V rozhovoru s Vladimírem Krocem vyprávěl o svých klavírních začátcích (začal hrát v 7letech), a to pod vedením svého otce hudebního skladatele a dirigenta Ladislava Simona. Jak sám řekl, jeho život je spojen s několika „osudovými lidmi“. Jednou z nich je Valentina Kameníková, pedagožka na pražské konzervatoři. Byla ruského původu a měla velmi zvláštní metody. Jan Simon se je pokusil popsat jako „tvrdost a razantnost klasické ruské školy“ aneb „přežijí jen silní jedinci,“ dodal s úsměvem. "Její škola mě ale zocelila a jestli mám dnes čím hrát, tak je to díky Valentině Kameníkové,“ dodal. Bohužel, jeho oblíbená učitelka předčasně zemřela. Ocitl se opět na rozcestí a nevěděl kam dál … Potkal však dalšího „osudového muže“ svého života Ivana Moravce. Pod jeho vedením pak pokračoval ve studiích na pražské hudební fakultě AMU.
Zastavíme se ještě u jednoho „osudového setkání“ J. Simona, a to s Vladimírem Válkem a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR). První setkání proběhlo v roce 1989, v roce 2001 již byl jmenován správním ředitelem orchestru.
„SOČR je něco, co mě obrovsky uchvátilo. A to, že jsem měl možnost nakouknout pod pokličku běžného provozu (a ještě ono spojení se světem médií) je něco, co vás poznamená na celý život. Zatím jsem tím poznamenám dost,“ dodal J. Simon, na kterém byla vidět (i slyšet) jeho úcta k SOČRu.
Více si ale poslechněte sami …

Vladimír Kroc a Jan Simon

Pokud si chcete připomenout Setkání Hosta do domu s Janem Simonem z 30.9.2009 ... máte možnost v následujícím audiozáznamu (ptal se Pavel Kudrna) ...


V pondělí nás navštívil populární herec, imporvizátor a moderátor Jaroslav Dušek. Prozradil nám mj. jak se těší na natáčení filmového zpracování hry V. Havla "Odcházení", kterou bude režírovat sám autor.
Přečtěte si článek Eleny Horálkové: Jaroslav Dušek: "Hrozně se těším až bude prezident režisérem ..."

Herec Jaroslav Dušek

Máte rádi golf? Pak si nenechte ujít úterní rozhovor s viceprezidentem České golfové federace Michalem Zahradníčkem a fanouškem tohoto sportu, sjezdovým lyžařem Ondřejem Bankem!
Nepřehlédněte článek Jana Profouse: "Golf je hra pro širokou veřejnost ..."

Michal ZahradníčekVe středu jsme "cestovali křížem krážem po světě" s Karlem Dohnalem, který o svých dobrodružných výpravách napsal poutavé knihy. Co všechno zažil v Severní Americe a během závodu přes Atlantik?
Více se dozvíte z článku Pavly Kopřivové: Karel Dohnal: "Cestuji se 100% improvizací"

Karel DohnalChystáte se na dovolenou do zahraničí? Jak to "chodí" nejen na našich a zahraničních silnicích, jak často máme při jízdě odpočívat a na co si dávat pozor nám ve čtvrtek poradil dopravní expert Robert Šťastný.
Více se můžete dozvědět v článku Jana Sklenáře: Robert Šťastný: "Nejen na silnicích je důležité mít dobrou náladu!"

Robert Šťastný

Napište nám, jestli se vám naše celotýdenní vysílání líbilo. Určitě nás zajímají vaše názory!
Použít můžete tuto diskusi (hned pod článkem) nebo náš e-mail: ZDE.
Nezapomeňte, že rozhlasové hry, četby nebo pohádky najdete, ihned po jejich odvysílání, ve STREAMU (k poslechu na dobu jednoho týdne!) v našem audioarchivu, tedy Rádiu na přání. Podrobnosti najdete ZDE

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová