Žijte v rovnováze a dýchejte s úsměvem, radí Klára Lidová, autorka metody Yotai

9. červenec 2015

Je choreografkou, tančí a taky předcvičuje. Vymyslela totiž cestu k fyzické a duševní rovnováze, kterou nazvala Yotai. Slaví s ní úspěch a možná proto lehce a správně dýchá. Jak toho docílit? Úsměvem.

Klára Lidová tvrdí, že lidi zapomínají na dobíjení baterek. A proto špatně, tedy povrchově, dýchají. Dech je podle ní zásadní. Jak správně dýchat? „Když se na to lidi hodně zaměřují, tak se automaticky dostanou do křeče. Správně či nesprávně je jedno. Já bych se na to v první linii vykašlala. Důležité je se při tom usmívat a dýchat zhluboka a s požitkem.“

Co znamená Yotai

Je to cesta k rovnováze a harmonii a název je složený z japonského slova pro cestu a čínského pojmu pro harmonii. Orientalisté by nad touto složeninou neplesali, ale důvod byl pragmatický.

Klára Lidová si metodu chtěla nechat patentovat a název musel být nekolizní. To znamená, nesměl ho mít zaregistrovaný už někdo jiný. „Pak zjistíte, že cokoli vás napadne, tak už někdo použil.“

Rovnováha pro všechny

Nebudete tomu věřit, ale spousta profesionálních tanečníků má nerovnováhu mezi pravou a levou polovinou těla. A co teprve lidi, kteří tělesnému pohybu neholdují. „Yotai pracuje s balančním míčem. Nutí vás to to zapojovat obě strany těla. Jinak z něj padáte jako pytel švestek,“ směje se
Lidová.

Dodává, že Yotai má smysl pro všechny. Včetně starších ročníků. „Za dva roky, co ho praktikuji, si dělám statistiku a pozoruji sílící skupinu lidí, kterým už děti vyletěly z hnízda. Mám tam i dámy po 70.“

Tělo je špatný autopilot

Stát rovně není na první pohled žádná věda. „Je to běžná věc. Tělo ale preferuje jednu stranu a to vede k tomu, že si mozek nahraje špatný program. Tělo pak na autopilota hodí „správný“ postoj, který je ale ve skutečnosti špatný.“

Klára Lidová

Takže nacvičit správný postoj by si měli všichni a měli by v něm vykonávat všechny činnosti, říká Klára Lidová. Správné je taky nesedět s nohama překříženýma, ale s oběma na zemi.

Chůze naboso zlepší pocit i držení těla

Za zdravé a prospěšné považuje Klára Lidová taky chůzi naboso. „Mozek se přes chodidla probudí. Člověk se automaticky zpevní a páteř se dostane do správné pozice. Ranní rosa je krásný pocit.“

Jak říká, je lepší chodit bos než investovat do drahých bot. „V Japonsku a Číně existují dokonce chodníčky z kamínků.“ Doporučuje postavit si doma ohrádku, dát do ní kamínky a šlapat po nich. A vzít do ní i děti. „Pro vývoj jejich páteře je to ideální.“

Jak a proč spolupracuje s filmem? kdo pro ni vyrábí taneční tyče? Kam jezdí na dovolonou? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: Daniela Brůhová , eh
Spustit audio