Ženská příjmení. Přechylovat, nebo ne?
Přechylování příjmení není v běžné komunikaci nařízeno žádným zákonem, vyhláškou nebo předpisem. Řídit bychom se měli ohledem na srozumitelnost a také tradicí.
Otázka:
Prosím o vysvětlení, zda je správné (v současné době přípustné), aby se příjmení manželky psalo v 1. pádu, bez přípony -ová. Např. pan Nytra, paní Nytra apod.
Anna Č.
Odpověď:
Na Váš dotaz nelze na omezeném prostoru odpovědět v úplnosti, jde o složitou problematiku.
V některých oblastech komunikace je užívání přechýlených a nepřechýlených podob upraveno zákonem (např. zápisy jmen a příjmení do úředních dokladů), v jiných se řídí spíše ustálenou společenskou tradicí, která v poslední době též prochází určitým vývojem (např. užívání přechýlených a nepřechýlených příjmení v médiích různých typů).
Doporučujeme prostudovat výkladový text o přechylování v Internetové jazykové příručce. Jsou v něm uvedeny též odkazy na další zdroje poučení.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.