Zemřela Václava Ledvinková, dramaturgyně rozhlasového světa pohádek

Václava Ledvinková během čtené zkoušky hry Pollyanna od Eleanory Hodgman Porterové
Václava Ledvinková během čtené zkoušky hry Pollyanna od Eleanory Hodgman Porterové
Rozhlasový svět pohádek přišel v pondělí 13. října o dlouholetou dramaturgyni Václavu Ledvinkovou. Její práce byla spojena především s klasickými pohádkovými příběhy, v nichž se zrcadlí životní zkušenost a skutečné hodnoty, které sama vyznávala.

Václava Ledvinková pro rozhlas připravila přes 1500 nejrůznějších pohádek, her i četeb na pokračování. Texty zpracovávala s pečlivostí, citem k autorům i k jazyku a s velkým pochopením pro dětskou duši.

Věnovala se také vlastní tvorbě. Většinu života však stála v pozadí, aby mohla pomáhat při psaní druhým. Stala se tak oporou a dobrou průvodkyní mnoha dramatikům, mezi nimi např. básníku Karlu Šiktancovi či autorce Krkonošských pohádek Boženě Šimkové.

Učaroval jí rozhlasový Hajaja

Do Československého rozhlasu přišla v roce 1987 po krátké zkušenosti v Ústavu pro kulturně výchovnou činnost. Rozhlasový svět jí učaroval a zůstala mu věrná až do posledních dní.

Rovných 25 let byla její práce spojena s večerními pohádkami skřítka Hajaji. Pečovala o ně systematicky. Rozšířila je o celou řadu skvostů dětské literatury jako např. o Bubáky a hastrmany, Broučky, Ferdu Mravence a další.

Hry a četby nejen pro děti

Podněcovala k psaní i neznámé autory a pod jejím vedením tak vznikla celá řada dodnes hraných pohádek, které mají v oblibě i současné děti. Své rozhlasové působení posléze rozšířila i na dramatické pořady a její doménou se staly především nedělní pohádky a hry pro děti a mládež.

V této oblasti pomohla na svět mnoha verneovkám, zpracovávala dobrodružné příběhy rytířů kulatého stolu, připravila k nastudování Čarodějnou zemi Oz, Pipi, Dlouhou punčochu a celou řadu dalších titulů, které zůstávají jako klenoty v rozhlasovém archivu. Věnovala se i tvorbě pro dospělé.

Pohádku Šárky Koskové O pyšné Karuši, poslední titul, který Václava Ledvinková stihla dramaturgicky připravit, odvysílá v premiéře Dvojka 1. ledna 2015.