Zemřela socioložka Jiřina Šiklová. Zapomínáme a z historie jsme se nepoučili, podotkla na Dvojce
Zemřela socioložka a signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová. Bylo jí 85 let. Poslechněte si rozhovor v pořadu Jak to vidí. Na Jiřinu Šiklovou zavzpomínáme i v neděli po 17. hodině, na Dvojce uslyšíte poslední rozhovor z dubna 2021, kdy si se socioložkou v pořadu Stříbrný vítr povídala Jitka Novotná.
Jiřina Šiklová se narodila v Praze. Později tu také vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Právě tady pomáhala založit katedru sociologie. Od druhé poloviny 50. let se angažovala také v politice. Patřila k reformnímu křídlu komunistické strany.
Komunistickou stranu opustila v roce 1969. Během normalizace pracovala dlouho na geriatrickém oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze. Díky statečnosti kolegů mohla psát i knihy.
Z historie jsme se nepoučili
Čtěte také
V pořadu Jak to vidí připomněla, že Evropa tak nevinná, jak se staví. „Má za sebou několik mezinárodních zločinů na jiných etnikách,“ připomněla Jiřina Šiklová v rozhovoru na Dvojce. A poučení z historie taky nepřišlo. „Občanům není jasné, kdy se takový diktátor dostává do popředí.“
Dřív to byla záležitost králů, císařů nebo lidí, kteří se chopili moci, ale pro běžné lidi se nic neměnilo. „Lidé se mohou rozhodovat,“ vysvětlovala Šiklová. „Ale zase zapomínají, že názory, které se jim líbí a vypadají revolučně, nemusejí odpovídat tomu, co z toho jednou bude.“
Možnost sdělit názor
Lidé podle socioložky často zapomínají na důsledky a uvedla příklad: „Ráda bych chtěla mít za chalupou můstek přes potok, ale musím si uvědomit, že když tam bude, tak se do lesa pohrne více lidí a na mě nezbydou žádné houby.“
Vyjádřila se i k demokracii: „Pro mě to znamená možnost sdělování názoru. Člověk se nemusí říct, že je pro nebo proti tomu, nemusí se bát udělat kritiku. I demokracie má ale svoje limity.“
Související
-
Žij tak, jak by sis přál, umíraje, abys žil. Poslechněte si poslední rozhovor s Jiřinou Šiklovou
Zemřela výrazná osobnost intelektuálního světa, filozofka a socioložka Jiřina Šiklová. Ke každé knize, do které se začetla, přistupovala jako ke studijnímu materiálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.