Zemřel textař Eduard Krečmar, autor hitů pro Gotta, Neckáře i Kubišovou. Zavzpomínejte na něj v archivním Toboganu a Textempore

23. říjen 2023

Ve věku 81 let po dlouhé těžké nemoci zemřel v neděli textař a libretista Eduard Krečmar, autor hitů pro mnoho hvězd tuzemské populární hudby. Otextoval mimo jiné písně Karla Gotta, Petra Nováka, Jitky Zelenkové či Mikiho Volka. Společně s Pavlem Vrbou napsal recitál Listy důvěrné pro Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře v divadle Rokoko.

Napsali jsme spolu úspěšné muzikály Jack Rozparovač a Don Juan a prožili mnoho krásných dní. Jeho texty slýcháme ze všech rádií každý den a bude tomu tak ještě dlouho, protože jich napsal hodně, řekl ČTK moderátor Martin Hrdinka.

Čtěte také

Mezi Krečmarovy nejznámější texty patří Až na vrcholky hor, Boty proti lásce, Malinká či Jen se hádej. Nejčastěji spolupracoval se skladatelem Angelem Michajlovem. Psal také texty písní k filmům - Bylo čtvrt a bude půl, Metráček, Tvář pod maskou, Údolí krásných žab či Zlatovláska.

Věnoval se i tvorbě pro děti, zejména na zvukových nahrávkách se skladatelem Zdeňkem Bartákem, a divadlu. Svými texty opatřil divadelní muzikály - Pomáda, Babylónská věž, Náměsíční sonáta, Klec bláznů, Kristián či Kocour v botách. Je také autorem českých textů k animovaným filmům Lví král, Pocahontas či Shrek.

Krečmar byl rovněž spoluzakladatelem a zpěvákem české rokenrolové skupiny Sputnici. V roce 2015 získal Zlatou cenu OSA za rok 2015 za přínos české hudbě.

Pražský rodák Krečmar po maturitě na gymnáziu pracoval jako dělník a amatérsky vystupoval se skupinou Sputnici. Potom studoval Vysokou školu ekonomickou, avšak studia nedokončil. Od roku 1965 byl profesionálním textařem na volné noze.

autor: arych
Spustit audio