Zemřel kardinál Miloslav Vlk. Připomeňte si jeden z jeho posledních rozhovorů na Dvojce

15. prosinec 2014

V sobotu dopoledne 19. března navždy odešel kardinál Miloslav Vlk. Co řekl před vánočními svátky 2014 si můžete znovu připomenout v rozhovoru s Danielou Brůhovou.

Jeho životní příběh by mohli v Hollywoodu zfilmovat. Chlapec z chudé rodiny prošel trnitou cestou až k nebeským výšinám. Byl arcibiskupem pražským a primasem českým. Jako jediný Čech se účastnil konkláve, která zvolila papeže Benedikta XVI.

Blíží se Vánoce a připravuje se na ně i kardinál Miloslav Vlk. I když jinak než úklidem a pečením. „V liturgii máme nalinkovanou přípravu a prožívat advent v perspektivě Vánoc je něco úžasného. Přál bych posluchačům, aby Vánoce byly plné radosti, jistoty a naděje do budoucna.“

Jeho život je dokladem toho, že člověk nemá nikdy ztrácet víru a naději. „Byl jsem vždycky se svou vírou radostný a měl jsem jistotu ve všech životních peripetiích.“

Archivář, umývač oken a zpovědník

Po maturitě vystudoval archivnictví. „Vybral jsem si tento nepolitický obor a čtyři roky jsem pracoval v jižních Čechách.“ Pak vystudoval bohosloveckou fakultu, ale v 70. letech mu byl odebrán státní souhlas. „Na vysvětlenou: tehdy mohl kněz působit jen se státním souhlasem. Musel jsem tedy skončit.“

Miloslavu Vlkovi tehdy nezbylo než vzít podřadnou práci a umývat výlohy. To mu na druhou stranu poskytovalo možnost zpovídat.

„Zvolil jsem jeden velmi šikovný kout v ulici Magdaleny Rettigové. Bylo tam lešení a tam jsme sedávali s těmi penitenty. Kolem pendlovaly takové podivné postavy a já postupně pochopil, že to jsou estébáci.“

Protože se obával, že by mohl být obviněn z maření státního dozoru, přenesl zpovědnici z lešení na chodby blízkého krajského soudu. „Tam se čekalo na různé rozsudky, včetně těch božích.“

V roce 1989 mu byl souhlas vrácen a v roce 1990 se stal českobudějovickým biskupem. „Václav Havel tenkrát pozval papeže Jana Pavla II. a bylo třeba obsadit jednotlivá biskupství. Zprávu o jmenování jsem se dozvěděl v Německu.“

I v důchodu má málo času

Pak následoval raketový vzestup. V letech 1991–2010 působil jako 35. arcibiskup pražský a primas český. V roce 2005 se jako jediný český zástupce účastnil v Římě konkláve, která zvolila papeže Benedikta XVI.

Kardinál Vlk vítá papeže Benedikta v Praze

V roce 2007 podal žádost o rezignaci na arcibiskupský úřad. Papež Benedikt XVI. ho ale požádal, aby v ní setrval ještě dva roky.

Teď se kardinál Miloslav Vlk učí žít v důchodu a je to pro něj obtížné. „Všichni si myslí, že důchodci mají čas a chodí za mnou s různými žádostmi a pozváními. Ale někdy se to nakupí a je toho příliš.“

Vzpomínka na papeže Jana Pavla II.

Zvolení Jana Pavla II. papežem považuje kardinál Vlk za velkou událost. „Tehdy se ho novináři ptali, jaká bude jeho církevní politika. A on s tím svým typickým lišáckým úsměvem odpověděl, že určitě ne naivní. Charakteristická pro něj byla otevřená náruč. Na Světový den mládeže v Manile si vzpomínám, že Jan Pavel se pomalu začal pohybovat v rytmu mládežnických písní. Kardinálové se napřed dívali zděšeně, ale pak se pomaloučku začali hýbat taky. To mi zůstalo jako obrovská vzpomínka.“

Jak vzpomíná na léta svých studií? Co všechno v sobě skrývá poselství Vánoc? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: Daniela Brůhová , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.