Zemřel Jan Vodňanský. Jak vzpomínal na Petra Skoumala? Připomeňte si výjimečnou osobnost v dokumentu

11. březen 2021

Ve věku 79 let zemřel herec, zpěvák, spisovatel, humorista, básník, filosof a signatář Charty 77 Jan Vodňanský. Na výraznou osobnost zavzpomínáme na Dvojce v odpoledním vysílání Koltoče od 17 hodin. Rozhovor si poté můžete pustit i na webu. Jak vzpomínal na osobnost Petra Skoumala? Poslechněte si dokument z cyklu Úzasné životy. 

Při prvním setkání s Petrem Skoumalem vyhlížel Jan Vodňanský mohutného tvrďáka s býčí šíjí. „Myslel jsem, že to bude spíš byznysmen, že všechno, co se mu dostane do rukou, zhudební a prodá,“ líčil své nejrannější vzpomínky na slavného hudebníka jeho dlouholetý partner.

Vzpomínky na Jana Vodňanského na Dvojce

Na Jana Vodňanského zavzpomínáme ve čtvrtek 11. března v Kolotoči od 17 hodin. Rozhovor poté najdete i na našem webu. 

Ve čtvrtek od 21 hodin uvedeme pořad Kulaté noty z roku 2011.

V neděli 14. března si od 13 hodin můžete poslechnout pohádku Jana Vodňanského Král v kukani, najdete ji poté i na našem webu a v aplikaci mujRozhlas.

S úsměvem idiota

Jan Vodňanský při natáčení dokumentu Úžesné životy o Petru Skoumalovi

Autor hudby k filmům, večerníčkům, interpret populárních songů Petr Skoumal se projevoval jako přísný a precizní umělecký šéf. Od konce 60. let zhudebňoval Vodňanského texty a spolu s ním vytvořil scénický pořad S úsměvem idiota.

Na ten pak dvojice na prknech Činoherního klubu navázala dalšími inscenacemi s Táňou Fišerovou, Leošem Suchařípou a dalšími. Nápaditá a provokativně vtipná tvorba dua Skoumal-Vodňanský neprošla sítem normalizační cenzury a od roku 1970 byli umělci vykázáni z Prahy.

Normalizační stopka a nevydaná nahrávka

Nějakou dobu pak hrávali v bytech disidentů a objížděli se svými programy brněnské studentské koleje. Z tohoto období pochází také dosud nevydaná nahrávka scénky Rozhovor s maňáskem, kterou přinesl Jan Vodňanský na natáčení cyklu Úžasné životy. 

Byl to Petr Skoumal, kdo se rozhodl intenzivní spolupráci ukončit. Lidé si to mylně vykládali nesouladem v politických postojích. „Petr byl v odporu a osobní rezistenci vůči normalizaci někdy důslednější než ostatní,“ vyvrací v dokumentu tento výklad Vodňanský, sám signatář Charty 77.

Jan Vodňanský a Petr Skoumal

Poslechněte si celé vyprávění o opětovném spojení slavné dvojice, o společné tvorbě i vztahu ke svobodě.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Související