Ze šílenství Putina nepodezírám, říká profesionální vyjednavač Radim Pařík
Vyjednávání je podle jeho slov vrcholovým sportem. Beze sporu ví, o čem mluví. Vyjednávání totiž studoval na Harvardově univerzitě, kde absolvoval vyjednávací program FBI. Nezalekl by se ani osobního souboje, je sedminásobným mistrem České republiky v karate. Pozvání do pořadu Jožky Kubáníka přijal profesionální vyjednavač Radim Pařík.
Sám o sobě říká, že má bojovnou povahu. „Vychází to z toho, jaký jsem, tak už jsem se narodil, nevychází to z karate, je to genetika,“ začíná rozhovor Radim Pařík. Do zlínského studia Českého rozhlasu přijel osobně z Prahy. Ve Zlíně se objevuje pravidelně, přednáší program vyjednávání na Univerzitě Tomáše Bati.
Nejdůležitější je podle Radima Paříka pro vyjednávání proaktivita, agilita a flexibilita. „Když nejste proaktivní ve vyjednávání, budete reaktivní. To znamená, že vás začne řídit protistrana a vy se dostanete zcela nepochybně do defenzivy a nemůžete vyjednat ten nejlepší výsledek. Agilita a flexibilita souvisí s tím, že když nefunguje ve vyjednávání jeden nebo druhý postup, musíte vzít sedmý, devátý nebo osmadvacátý,“ shrnuje vyjednavač stěžejní požadavky.
Více než o vlastnostech je práce vyjednavače o návycích. Nejdůležitější je prý nechat ego za dveřmi. To umožní respektovat člověka na druhé straně, nezlobit se na něj a netlačit na něj. „Samozřejmě, když to vyjednávání skončí, tak si to ego za dveřmi vyzvednete a oprášíte ho. Ale hlavně nesmíte nikdy tomu člověku na druhé straně ukázat, že jste dosáhli toho, čeho jste chtěli, protože byste se toho člověka dotkl,“ dodává vyjednavač.
Řeč přišla i na aktuální konflikt na Ukrajině. Chybou západu je podle Radima Paříka fakt, že jeho vyjednávání není proaktivní, ale pouze reaguje na kroky Ruska. Kvůli tomu je Vladimír Putin neustále o krok nebo dva vepředu. Zároveň se svět snaží řešit důsledky, a ne motivace Putinova chování. „Snažíme se změnit jeho chování a chceme, aby se stáhl z Ukrajiny a ukončil invazi. Ještě jsme ale nedokázali zjistit, co ho k tomu opravdu vede. Ze šílenství ho moc nepodezírám,“ uzavírá téma Radim Pařík.
Jaké faktory Radim Pařík hodnotí při setkání s protistranou? Používá v osobním životě nějaké vyjednavačské triky? Jak hodnotí aktuální geopolitickou situaci a mohli by státníci postupovat jinak? Hostem rozhlasové pohovky Jožky Kubáníka byl vyjednavač Radim Pařík.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu https://rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Psychiatr Radkin Honzák: Nikdy svět není jako „tenkrát“, nebude ani nyní
Radkin Honzák je český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog. K rozhovoru na téma „strach“ ho na svou pomyslnou pohovku pozval Jožka Kubáník.
-
Můj tatínek si dopisoval s Winstonem Churchillem, prozradil herec Jan Přeučil
Herec Jan Přeučil je synonymem noblesy, šarmu a galantnosti. Proto není divu, že vyhrál letošní ročník ankety Šarmantní osobnost, kterou vyhlašuje Český rozhlas.
-
Nejvíc jsem jako malý poslouchal Lunetic, prozrazuje písničkář Pokáč
Vtipné, hravé, oblíbené. Nejčastější přívlastky spojené s jeho písněmi. Řeč je o Janu Pokorném, známějším pod pseudonymem Pokáč, který se stal stříbrným Slavíkem 2021.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...