Zdeňka Psůtková: Ulrika. Petra Špalková v roli mladičké osudové lásky stárnoucího básníka Goetha
Mladičká Ulrika inspirovala 74letého Goetha k napsání Elegie z Mariánských Lázní, která patří k vrcholům jeho lyrické tvorby. Láska básníka k půvabné dívce se tak stala legendou. Rozhlasová hra zachycuje právě tyto okamžiky a sleduje další osudy Ulriky i to, jak se během svého života s touto legendou vyrovnává. V titulní roli Petra Špalková. V dalších rolích Josef Somr, František Němec nebo David Novotný.
Johann Wolfgang Goethe býval častým hostem v našich lázních, ať už to byly Karlovy Vary, Teplice nebo Mariánské Lázně. A právě během pobytu v Mariánských Lázních v roce 1821 potkal svou dávnou známou Amálii von Levetzow, která mu představila dceru Ulriku.
Po prvotním, téměř otcovském, okouzlení mladičkou dívkou se během dalších dvou letních pobytů v Čechách jeho vztah k Ulrice změnil natolik, že uvažoval o sňatku s ní. Láska básníka k půvabné Ulrice se tak stala legendou.
Kupujte na Radioteka.cz
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.