Zdeněk Velíšek

6. březen 2015

Od srpna 2012 nepracuje v Českém rozhlase. Od tohoto data nejsou údaje v tomto profilu aktualizované.

komentátor

Takřka čtyři desetiletí praktické filologie se stohy překladů, nikoli jen knižních, měl za sebou, když mu listopad 89 nabídl návrat k televizní žurnalistice, kterou si předtím stihl jen ochutnat ve chvíli krátkého kříšení a náhlého umrtvení jejích nadějí v r. 1968. Odhaloval divákům ČT Evropu, když do ní vstupovali, a hájil ji, když o ní pochybovali. Což činí dodnes s přesvědčením, že je to v jejich zájmu a se snahou o objektivitu i angažovanost. Činí tak v poslední době stejnou měrou v České televizi jako v Českém rozhlase.
Na Regině a pak na ČRo 2 měl v 90. letech pravidelné komentáře a také vlastní pořad „Horizonty blízké a vzdálené“.
Na “Šestce“ přispívá svými komentáři, zaměřenými na světovou a zejména evropskou politiku, do pořadu „Názory a argumenty“. Donedávna také moderoval „Hovory o Evropě“.

V ČT uvedl do EU triptych „Duše Evropy“ a moderoval pravidelné pořady Evropské fórum, Evropská mozaika, Evropské události.
V současné době má své komentátorské okénko „Evropa Zdeňka Velíška“ v pořadu Horizont na ČT24 a svůj blog „Svět podle Zdeňka Velíška“ na webu ČT 24.
Natočil řadu zpravodajských reportáží ze světa a vedl televizní rozhovory s řadou světových osobností.
Je autorem serie knížek s geopolitickými tématy: „Svět týden po týdnu“, „Svět o který mi jde“ a „Svět tají dech“.
Neustal ani v překladatelské práci a v r. 2006 přidal ke svým autorským publikacím také překlad objemného díla francouzského arabisty Gillese Kepela „La guerre au couer del´islam“ („Válka v srdci islámu“), který pořídil se svou chotí.

autor: Zdeněk Velíšek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?