Zdeněk Velíšek

6. březen 2015

Od srpna 2012 nepracuje v Českém rozhlase. Od tohoto data nejsou údaje v tomto profilu aktualizované.

komentátor

Takřka čtyři desetiletí praktické filologie se stohy překladů, nikoli jen knižních, měl za sebou, když mu listopad 89 nabídl návrat k televizní žurnalistice, kterou si předtím stihl jen ochutnat ve chvíli krátkého kříšení a náhlého umrtvení jejích nadějí v r. 1968. Odhaloval divákům ČT Evropu, když do ní vstupovali, a hájil ji, když o ní pochybovali. Což činí dodnes s přesvědčením, že je to v jejich zájmu a se snahou o objektivitu i angažovanost. Činí tak v poslední době stejnou měrou v České televizi jako v Českém rozhlase.
Na Regině a pak na ČRo 2 měl v 90. letech pravidelné komentáře a také vlastní pořad „Horizonty blízké a vzdálené“.
Na “Šestce“ přispívá svými komentáři, zaměřenými na světovou a zejména evropskou politiku, do pořadu „Názory a argumenty“. Donedávna také moderoval „Hovory o Evropě“.

V ČT uvedl do EU triptych „Duše Evropy“ a moderoval pravidelné pořady Evropské fórum, Evropská mozaika, Evropské události.
V současné době má své komentátorské okénko „Evropa Zdeňka Velíška“ v pořadu Horizont na ČT24 a svůj blog „Svět podle Zdeňka Velíška“ na webu ČT 24.
Natočil řadu zpravodajských reportáží ze světa a vedl televizní rozhovory s řadou světových osobností.
Je autorem serie knížek s geopolitickými tématy: „Svět týden po týdnu“, „Svět o který mi jde“ a „Svět tají dech“.
Neustal ani v překladatelské práci a v r. 2006 přidal ke svým autorským publikacím také překlad objemného díla francouzského arabisty Gillese Kepela „La guerre au couer del´islam“ („Válka v srdci islámu“), který pořídil se svou chotí.

autor: Zdeněk Velíšek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.