Zdeněk Svěrák: Budu šťastný, dokud bude divadlo. A dokud mi neseberou řidičák
I když loni oslavil 80, hraje v Divadle Járy Cimrmana 16 představení měsíčně. V hlavě nosí všech 15 her. Se synem dokončuje sedmý společný film Po strništi bos a s Jaroslavem Uhlířem se chystá oslavit 50 let spolupráce koncertem v O2 aréně.
„Co mě momentálně nejvíc těší? Asi to bude divadlo Járy Cimrmana. Jaroslav Weigel teď špatně dýchá a někdy si netroufá hrát představení Akt. Tak jsme udělali studio mladých. Místo 85letého tam jde 81letý Svěrák.“ Znamená to, že divadlo dál stojí a padá s původním souborem?
„Já si to myslím. Ale třeba se mýlím. Je to autorské divadlo a myslím, že diváci budou chtít, aby tam ti autoři byli,“ říká člověk, který už má vlastní muzeum. Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových v Čechách pod Kosířem. Jaký je to pocit tam vstoupit?
Připadám si už mrtvej
„Na jedné straně je to pocit hezký, že vaše dílo zaplní muzeum. Každému filmu je věnována jedna místnost. Na druhou stranu si připadáte, že už jste mrtvej.“ Mezi exponáty je i Svěrákův psací stroj. „Syn Honza ho tam chtěl. To je opravdu cennost. Psal jsem na něj od dětství,“ vysvětluje majitel.
„Říkal jsem: Honzo, pro mě je to tak cenná věc, že jestli to někdo ukradne, tak budu nešťastný. Slíbil, že bude přišroubovaný.“ Aktuálně spolu tahle rodinná firma točí film Po strništi bos, který vychází ze stejnojmenné vzpomínkové knížky Zdeňka Svěráka. „Byla to odměna. Zahrál jsem si tam malou roli ředitele školy.“
Povídky psal už na gymnáziu. Později jako učitel posílal své literární pokusy do různých časopisů. „Oni mi to vraceli. Někdy napsali, že je to slibné. Láďa Smoljak, můj z spolužák z vejšky, se stal redaktorem Mladého světa. Asi tři uveřejnil. Ale před mýma očima je seškrtal na polovinu. Já trpěl, ale je pravda, že mě naučil umění škrtat a být stručný.“
Kromě toho společně s Jaroslavem Uhlířem napsali už na 400 písniček. K novému CD Cirkusový stan chystají i koncert v O2 areně. „Já miluju malé sály. O2 arénu jsem schválil kvůli Jardovi. Já už 50 let divadla oslavil. Uhlíř je jeden z našich největších melodiků. Jeho písničky znají generace.“
Vesnička vznikla náhodou
Kromě spolupráce se synem Janem, Ladislavem Smoljakem a Jaroslavem Uhlířem pro něj bylo osudové ještě setkání s Jiřím Menzelem. Společně mají na kontě jeden z nejoblíbenějších českých filmů Vesničko má středisková. Námět vznikl na základě Svěrákova prožitku chalupaření. „Na Barrandově potřebovali kvůli revizi v archivu námět na film, a já ho napsal přes noc.“
Třeba postava Otíka vycházela ze skutečného lehce reatrdovaného závozníka, který Svěráka pomáhal z chalupy stěhovat. „Náhoda tomu chtěla, že režisér Jiří Menzel byl členem Divadla Járy Cimrmana. Jeli jsme na zájezd do Ústí. Já mu to vyprávěl, přečetl pět stránek, a říkal: z toho by mohl být krásný film. A byla Vesnička má středisková.“
Co ho dojímá? Kterou hlášku v divadle má rád? Chcete znát vtip, který vymyslel Zdeněk Svěrák? Více uslyšíte v archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.