Zdeněk Štěpánek. Jeho osud odráží 20. století

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zdeněk Štěpánek

Jestli lze u nás na osudu jednoho člověka zrcadlit první dvě třetiny 20. století, pak asi neexistuje lepší osobnost než vynikající herec, pan Zdeněk Štěpánek. Napsal Martin Matejka. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Narodil se 22. září 1896. Jeho dětství nebylo lehké. Neustálé stěhování z místa na místo znamenalo pro malého Zdeňka velkou nejistotu a smutek. Děti ho často odmítali přijmout mezi sebe a ani na učitele neměl zrovna štěstí.

Jako fénix vždy povstal z popela

Změna nastala, až když se rodina usadila v Rakovníku. Konečně mohl začít objevovat svět i z lepší stránky. Škola, knihy i první setkání s divadlem. To všechno přetrhla První světová válka.

Po ní začala kariéra v profesionálním divadle. Velké role, úspěch u kritiky i publika. Vzestup na herecké výsluní. A opět pád. Druhá válka přinesla Zdeňku Štěpánkovi spoustu dilemat i zatracení. Aby opět, jako Fénix z popela povstal a navždy zůstal v análech zapsán, jako jedna z největších osobností našich divadelních dějin.

Další Příběhy z kalendáře patří českému básníkovi, který je nositelem Nobelovy ceny za literaturu.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související