Zbigniew Czendlik: Větší tragédie než vyhořelá katedrála je vyhořelý člověk

22. duben 2019

O Velikonocích se snažím zažehnout hodnoty, o které přicházíme, říká římsko-katolický kněz Zbigniew Czendlik. Myslí si, že témata víry dnes mladé moc nezajímají.

„Děláme to podobně jako rodiče. I když je dítě dospělé, pořád mu organizujeme život. Přitom bychom měli věřit, že existuje duch svatý, který vše řídí. My ten prostor tak zaplníme, že mu nedáme žádné místo, dokonce Pánu Bohu do práce mluvíme.“

Požár Notre-Dame

„Shořel kus naší tradice a kultury,“ říká Zbigniew Czendlik k požáru katedrály Notre-Dame. „Za pár hodin bylo na mém facebookovém profilu 1500 reakcí. Okamžitě vznikaly spiklenecké teorie. Pocítil jsem zklamání i nad sebou, že mě uspokojuje koukat na tak tragické události. I zklamání z těch diskuzí a komentářů.“

Jak se dívá na pachatele, kteří zapálili kostel v Gutech? Co má kromě jména napsáno na dveřích? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Tereza Kostková , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.