Závislost u dětí může propuknout už ve dvou letech

18. duben 2016

Možná se budete divit, ale ve Spojených státech byla na oddělení léčby závislostí hospitalizovaná dívenka ve věku dvou let. Už v tomto věku si nedovedla představit svůj život bez tabletu.

Asi není mezi námi rodič, který by se neobával jakékoli patologické závislosti u svého dítěte. Mezi největší strašáky určitě patří psychoaktivní drogy – omamné látky. Je ale pravda, že v posledních letech začínáme mít strach i z tzv. nelátkových závislostí, mezi které patří například závislost na internetu, počítačových hrách, sociálních sítích, televizi nebo mobilním telefonu.

Co to je závislost a s jakými formami závislostí se nejčastěji setkáváme u dětí, jaké látky nejčastěji zneužívají české děti, co je prevence závislostí na návykových látkách anebo jaký je rozdíl ve vlivu televizní obrazovky a obrazovky tabletu a mobilu, můžete slyšet v následujícím rozhovoru moderátorky Magdaleny Šorelové s psycholožkou Barborou Downes.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová