Zamilovanost dnes trvá kratší dobu než kdysi. Stresu je holt příliš, všímá si párový terapeut
Nový vztah je na samém začátku výjimečný pro pocity, které ho doprovázejí. Po čase ale přichází odhazování růžových brýlí a nastupuje realita. Jak překonat vystřízlivění ze zamilovanosti? Proč je testování protějšku důležité. A proč je snaha druhého předělat mylná?
První fázi zamilovanosti se říká symbiotická, protože příroda potřebuje, aby se dva lidé dali dohromady. „Je to ten pocit jedno tělo, jedna duše. Tělo zaplavují hormony oxytocin, dopamin, ale hlavně amfetaminové hormony. Takže zamilovanost je skutečně endokrinologie a blaženě se lidé cítí, protože jsou vlastně zfetovaní,“ říká párový terapeut Jan Vojtko.
Tato „hormonální polévka“ pak může za to, že se mění naše vnímání. „Obyčejná cesta do práce je najednou úžasná. Všechno je krásné. Je to láska. A jen my dva jsme unikátní a zažíváme spiklenectví. Po čase ale tento pocit přejde,“ varuje odborník.
Tvrdá realita
Výzkumy uvádějí, že zamilovanost pomine někdy mezi 12. a 24. měsícem. Interval se ale stále více zkracuje. „Svět je velmi náročný, stresu je mnoho, takže dnes se uvádí, že zamilovanost trvá jen mezi 12 a 15 měsíci. Je to však samozřejmě individuální.“
Čtěte také
Přichází fáze diferenciační, kdy se lidé nejčastěji rozcházejí. „Lidé se od sebe vzdalují a začínají se na sebe dívat kriticky. Ověřují si a prověřují, do jaké míry negativa partnera překračují jejich hodnoty, jejich světonázor, jak moc jim to ubližuje a jak moc mají sílu toto vydržet.“
„Je to fáze testování, jak moc jsme ochotní a motivovaní ke změně, protože vztah je změna. Intimní vztahy máme od toho, abychom jako lidi rostli, jako osobnosti se rozvíjeli a partner je ten, kdo nám má pomoci vytvořit pocit bezpečí a blízkosti, abych já mohl jako člověk růst,“ vysvětluje psycholog.
Maják v mozku
A proč není dobře snažit se druhého předělat k obrazu svému? „Ve vztazích totiž neexistuje žádná pravda. Jsou to jenom subjektivní pravdy, proto je dobré si o problému otevřeně povídat. Vysvětlit tomu druhému, jaké emoce ve mně jeho chování vyvolává. A to je právě ta složitost vztahu, kterou ladíme desítky let.“
Pokud páry toto zvládnou, dostávají se do třetí fáze zamilovanosti, které se říká komitující. „Partneři spolu začnou tvořit závazky, plánovat budoucnost, jeden druhého zahrnuje do svého vnitřního světa. A v neurologické rovině se v tuto chvíli začnou v mozku rozsvěcovat stejné části, které svítily jako maják v první fázi zamilovanosti.“
Související
-
Pozor na nevěry, až se situace uvolní, apeluje vztahový psycholog a párový terapeut Pavel Rataj
„Až se vrátíme do normálu, začnou být nevěry téma číslo jedna, protože lidé jsou strašně frustrovaní, přetížení a nedocenění,“ varuje odborník.
-
Lidé si myslí, že když vymění partnera, bude jejich život lepší, uvádí psychoterapeut Lucian Kantor
Nevěra je obrovský náraz na naši psychiku. Nutí nás dělat zbrklá rozhodnutí. Zpomalte a promyslete si to, radí psychoterapeut Lucian Kantor.
-
Lýtka se nám mohou zapalovat i v pozdějším věku, říká sexuoložka Laura Janáčková
Jak vzniklo rčení, že se někomu zapalují lýtka, bohužel nevím, ale používáme ho všichni, připouští sexuoložka Laura Janáčková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.