Založila Nadační fond Vrba a pomáhá ovdovělým rodinám. Všichni jsou hrdinové, vím, kolik to stojí sil, říká Petra Glosr Cvrkalová

19. prosinec 2021

Čerstvá držitelka ocenění Osobnost neziskového sektoru Petra Glosr Cvrkalová ovdověla v 31 letech. Měla tehdy dvě malé děti a život se jí před očima zhroutil. Našla v sobě ale dost síly, aby se vzchopila a pomohla nejen sobě a dětem zpátky do života, ale založila také stejnojmenný spolek a nadační fond Vrba, který už pomohl stovkám mladých vdov, vdovců a jejich dětí.

Letošní novinkou nadačního fondu je dobročinný kalendář na rok 2022, jehož koupí lze Vrbu podpořit. „Kalendářem jsme chtěli upozornit na problematiku, kterou se zabýváme. Nechtěli jsme ale na lidi házel tu deku trápení. Proto jsou v kalendáři fotky známých osobností a jejich vrb, protože život je zkrátka krásnější, když máte přítele, který vám pomůže.“

Nadační fond Vrba individuálně pomáhá ovdovělým nejen s administrativními záležitostmi po smrti jednoho z rodičů, ale posílá rodinám na pomoc také Vrběnky, které třeba mohou vyzvedávát děti ze školy. „Máme také hospodyně nebo řemeslníky. V rámci projektu Daruj kousek sebe se může do pomoci vdovám a vdovcům zapojit i člověk, který nemá peněz na rozdávání. Lidé nabízejí třeba hlídání dětí, různé opravy, kosmetické služby či doučování,“ vypočítává Petra Glosr Cvrkalová.

Vánoční čas patří pro ovdovělé k těm nejtěžším. Letos proto Nadační fond Vrba vyráží s rodinami na hory. „V plánu jsou komunitní Vánoce, budou i dárky, koledy, ale hlavně setkávání. Nám jde hlavně o to, aby byla ta situace, kterou nikdo z těch rodiny nezavinil a nechtěl, především pro děti snesitelnější.“

Petra Glosr Cvrkalová ovdověla v 31 letech. „Můj muž odešel v 7 hodin ráno na zdravotní prořez stromů a v 9:20 už nežil. Já měla tehdy trochu štěstí, že jsme s mužem, který byl horolezec, smrt otevřeně řešili. Takže jsme měli vyřešené pojištění a já přesně věděla, jak má vypadat jeho pohřeb. Karty jsem tehdy nesložila hlavně kvůli dětem. Dnes je smyslem mého života také Nadační fond Vrba. Jen díky ní je pro mě manželova smrt snesitelná. “ Velmi těžké pro ni bylo období těsně po pohřbu manžela, kdy ji lidé zaplavovali lítostí a projevy soustrasti „Tehdy jsem se občas ptala, kolik lítosti ještě unesu. Ještě těžší ale bývá doba, kdy se rodiny pokouší vrátit do života a okolí hodnotí, jak dlouho chodí v černé a jestli už náhodou nemají nový vztah. Vždyť lidé, kteří se vzchopí a snaží se svůj život prožít, nejen přežít, jsou hrdinové.“

Jaké administrativní záludnosti na mladé ovdovělé rodiny čekají a co nejčastěji řeší? Jaké další plány má nadační fond a co je Vrbín? Poslechněte si celý rozhovor Až na dřeň.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.