Zajatci bílé smrti - 12. června

Nemáme velehory, nemáme moře a přesto jsem národem dobrodruhů. Češi dobývali oceány, neprobádané džungle, putovali pouštěmi a všude prožívali ta nejneuvěřitelnější dobrodružství.

Také ale nevídaná dramata, kdy šlo o život. A tak je tomu i dnes. Uznávaný český polárník Václav Sůra o tom ví své. Před časem připravil mimořádnou sportovní expedici. Rozhodl se totiž, že v zemi věčného ledu a sněhu uctí, jedinečným sportovním výkonem, jiného Čecha, který tu kdysi prožil jednu z největších polárních a lidských tragédií. Tragédií, která ve své době vyburcovala doslova celý svět a dodnes se o ní píší knihy, točí se o ní filmy.
U nás je to dnes téměř zapomenutý muž. Svět ho však dodnes obdivuje. Jako polárníka, jako světově uznávaného vědce, jako radiologa. V roce 1928 prožil, se vzducholodí Italia, dramatické ztroskotání a následně boj o holé přežití. Stanislav Motl se pokusil dávnou tragédii rekonstruovat. Také s pomocí již zmíněného českého polárníka Václava Sůry, který se, desítky let po dramatických událostech, vydal, pouze na lyžích, do míst, kde se kdysi dramatické události odehrály.
Více uslyšíme v pořadu Stopy, fakta, tajemství... Premiéru nabízíme v 10:30 hodin na Dvojce ČRo.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.