Žabák. Rozluštění vraždy muže s žabím obličejem pomohla návštěva Michaila Gorbačova v Praze
Tělo zavražděného muže bylo nalezeno až po pěti dnech a oběť neměla kalhoty. Podezřelých mohly být desítky, protože mrtvého, kterému přezdívali Žabák, neměl nikdo rád. Kriminální případ v roce 1987 vyšetřovali přední kriminalisté poručík Ivan Smékal a major Jiří Markovič.
Komentuje: Jiří Markovič, bývalý šéf pražského oddělení vražd
Scénář: Bronislava Janečková
Režie: Dimitrij Dudík
Hudební spolupráce: Petr Šplíchal
Autorka projektu: Bronislava Janečková
Premiéra: 13. 3. 2019
Mrtvolu 62letého Quida Franka našla v jeho vinohradském bytě Marie Wagnerová, která za ním občas docházela jako pečovatelka. Bylo 5. ledna 1987.
Kam zmizely kalhoty?
Quido Frank byl známou postavou mezi pražskými veksláky a v dobách své největší slávy vlastnil první mercedes v Praze. Pak ale kvůli oční chorobě oslepl a několik let pobíral už jen důchod. Stal se z něj sociální případ – paranoidní alkoholik s agresivními sklony, který nenáviděl všechny a všechno.
Kriminalisté v zanedbaném bytě, který připomínal skladiště, nenarazili na nic, co by je přivedlo na sebemenší stopu. Největší záhadou bylo, kam zmizely kalhoty oběti. Mrtvola ležela na podlaze jen ve spodkách. Nikde v bytě žádné kalhoty nelezeny nebyly.
I kriminalisté mívají štěstí
Jedinou možnou stopou byl krvavý otisk dlaně na dveřích. Na Wagnerovou, která se stala hned hlavní podezřelou, byla ovšem příliš velká. Obrat v případu přinesl až 5. duben 1987, kdy do ČSSR přijel generální tajemník Komunistické strany SSSR a propagátor perestrojky Michail Gorbačov.
Všechny složky tehdejší Veřejné bezpečnosti měli pohotovost. Všude probíhaly kontroly. Při nich objevila jedna z hlídek na chodníku na Poděbradské ulici v Praze 9 stát dvě podezřelá opuštěná zavazadla…
Související
-
Bezhlavý. Tajemný případ vraždy z prostředí pražských veksláků
Radary, detektory lži, analýzy hlasu, tajní agenti... Někdy není těžké pachatele najít, ale usvědčit je.
-
Odložený trest pro vraha. Události roku 1989 mu hrály do karet
Případ, který bylo možné došetřit až skoro po 18 letech. Byl pak trest pro vraha vůbec ještě trest?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.