Z newyorských ulic do českých spíží. Jak vzniklo kondenzované mléko
V polovině 19. století bylo mléko ve velkých amerických městech často nebezpečné. Právě obava ze zkažené potraviny přivedla podnikatele Gaila Bordena k nápadu, který změnil potravinářský průmysl. Dne 14. května 1853 získal patent na výrobu kondenzovaného mléka – produktu, který se rychle uplatnil v armádních zásobách, později v humanitární pomoci a nakonec i v běžných domácnostech.
Jak funguje proces zahušťování mléka? Proč se kondenzované mléko osvědčilo během válek i v krizových obdobích 20. století? A jak se z amerického vynálezu stal český fenomén jménem Salko, Pikao nebo Jesenka?
Příběhy z kalendáře připomínají nejen vznik jednoho praktického potravinářského řešení, ale i jeho překvapivě dlouhou cestu světem – od newyorských ulic přes evropské továrny až po české kuchyně a dětské svačiny.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.