Woody Allen. Všechno, co jste o něm chtěli vědět a báli jste se zeptat

„Můj milostný život je děsivý. Naposledy jsem byl uvnitř ženy při návštěvě Sochy svobody,“ řekl Woody Allen, který se narodil 1. 12. 1935. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Dnes tudíž slaví 86 let. Začínal jako scenárista, který psal vtipy pro večerní show. Když zjistil, že se jeho vtipům lidé smějí, rozhodl se jít sám s kůží na trh a začal vystupovat jako stand-up komik, který stojí na podiu a vykládá lidem svoje vtipné postřehy ze života.

Získal čtyři Oscary

Následně začal režírovat svoje filmy. Mezi lety 1982 až 2017 uvedl do kin každý rok minimálně jeden snímek. Byl dvacetkrát nominovaný na Oscara a čtyřikrát ho získal.

V roce 2005 v programu »The Comedian´s Comedian« vysílaném britskou televizí byl Woody Allen zařazený do první padesátky nejlepších komiků a bavičů všech dob. Skončil na třetím místě.

Díky Soon-Yi už nepotřebuje psychiatra

Byl třikrát ženatý, ale tu pravou lásku našel v dívce se jménem Soon-Yi, což byla adoptivní dcera jeho předposlední partnerky Mii Farow. K dívce, ke které se zpočátku choval jako otec, vzplanul vášní ve svých 56 letech, když jí bylo 21 roků.

Od té doby jsou spolu, mají dvě adoptivní dcery, a ačkoliv dříve trpěl neurózami, a vyhledával pomoc odborníků, říká, že díky ní už nepotřebuje pomoc psychiatrů. Točit filmy ale stále nepřestal, protože prý ještě nenatočil tak skvělý film jako je například Sedmá pečeť od Ingmara Bergmana.

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude geniální fyzik, který jako první na světě vyvolal jadernou řetězovou reakci.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Jindřich Bíč
Spustit audio

Související