Woody Allen. Všechno, co jste o něm chtěli vědět a báli jste se zeptat

„Můj milostný život je děsivý. Naposledy jsem byl uvnitř ženy při návštěvě Sochy svobody,“ řekl Woody Allen, který se narodil 1. 12. 1935. Začínal jako scenárista vtipů pro večerní show, který se rozhodl jít sám s kůží na trh a začal vystupovat jako stand-up komik. Následně začal režírovat. Mezi lety 1982 až 2017 uvedl do kin každý rok minimálně jeden snímek. Byl dvacetkrát nominovaný na Oscara a čtyřikrát ho získal.

V roce 2005 ho britská televize zařadila do padesátky nejlepších komiků a bavičů všech dob. Skončil na třetím místě. Byl třikrát ženatý, ale tu pravou lásku našel v dívce se jménem Soon-Yi, což byla adoptivní dcera jeho předposlední partnerky Mii Farow.

K dívce, ke které se zpočátku choval jako otec, vzplanul vášní ve svých 56 letech, když jí bylo 21 roků. Od té doby jsou spolu. Mají dvě adoptivní dcery, a ačkoliv dříve trpěl neurózami, a vyhledával pomoc odborníků, říká, že díky ní už nepotřebuje pomoc psychiatrů.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Jindřich Bíč
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová