Woody Allen: Riverside Drive. Jiří Ornest, Jiří Lábus a Vilma Cibulková v černé komedii o potížích s milenkou
Neúspěšný filmový scenárista Jim čeká na svou milenku, aby jí oznámil, že chce jejich vztah ukončit. Na opuštěném nábřeží se k němu připojí bezdomovec Fred. Zkrachovalý autor reklamních sloganů vykazující známky schizofrenie klade znepokojující otázky: „Kdo bude rozhodovat, co je reálný? Jsme částečky, nebo paprsky? Když vstoupíme do černý díry a fyzikální zákony se pozastaví, budu pořád potřebovat suspenzor?“ Ale u otázek nezůstane. Ukáže se, že Fred už Jima dlouho sleduje.
Riverside Drive je významnou dopravní tepnou na západě Manhattanu. V podstatě kopíruje řeku Hudson a táhne se od 72. ulice prakticky až k mostu George Washingtona na 181. ulici. V jejím okolí najdeme vyhledávané „dobré adresy“ a řada filmařů sem umístila některou ze scén svých filmů.
Na břeh Hudsonu, do nevlídného deštivého večera, umístil děj své aktovky plné ironických bonmotů a vtipných paradoxů také známý milovník New Yorku Woody Allen. A dokonce dal jméno této ulice do jejího názvu.
Příběh, ve kterém do milostného života neúspěšného scenáristy nečekaně zasáhne bláznivý bezdomovec, napsal Woody Allen v roce 1995. Hra měla premiéru spolu s jeho další aktovkou Old Saybrook v The Atlantic Theater Company v New Yorku v březnu 2003 v jeho vlastní režii.
Související
-
Woody Allen. Všechno, co jste o něm chtěli vědět a báli jste se zeptat
„Můj milostný život je děsivý. Naposledy jsem byl uvnitř ženy při návštěvě Sochy svobody,“ řekl Woody Allen, který se narodil 1. 12. 1935.
-
KVÍZ: Jste skutečný fanda filmů Woodyho Allena? Otestujte se!
Dvojka v pátek 26. listopadu od 22:00 vysílá první díl sžíravě vtipné a sebeironické autobiografie Woodyho Allena Mimochodem. Zkuste si, jak dobře znáte jeho filmy.
-
Zamilovaná dvojka: Zešílet láskou
„Nejkrásnější bývá šílená.“ Vybrané pasáže o lásce z Babičky a dopisu Němcové manželovi, ze Seifertovy Písně o Viktorce a ze Zániku městečka Olšiny Jaroslava Havlíčka.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová