Woody Allen: Riverside Drive. Jiří Ornest, Jiří Lábus a Vilma Cibulková v černé komedii o potížích s milenkou

10. červenec 2022

Neúspěšný filmový scenárista Jim čeká na svou milenku, aby jí oznámil, že chce jejich vztah ukončit. Na opuštěném nábřeží se k němu připojí bezdomovec Fred. Zkrachovalý autor reklamních sloganů vykazující známky schizofrenie klade znepokojující otázky: „Kdo bude rozhodovat, co je reálný? Jsme částečky, nebo paprsky? Když vstoupíme do černý díry a fyzikální zákony se pozastaví, budu pořád potřebovat suspenzor?“ Ale u otázek nezůstane. Ukáže se, že Fred už Jima dlouho sleduje.

Účinkují: Jiří Ornest (Jim), Jiří Lábus (Fred) a Vilma Cibulková (Barbara)
Dramaturgie: Martin Velíšek
Překlad: Dana Hábová
Zvuk: Milan Křivohlavý
Zvukové efekty: Petr Šplíchal
Zvuková spolupráce: Naděžda Culková
Hudba: Petr Mandel
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: v roce 2009

Riverside Drive je významnou dopravní tepnou na západě Manhattanu. V podstatě kopíruje řeku Hudson a táhne se od 72. ulice prakticky až k mostu George Washingtona na 181. ulici. V jejím okolí najdeme vyhledávané „dobré adresy“ a řada filmařů sem umístila některou ze scén svých filmů.

Na břeh Hudsonu, do nevlídného deštivého večera, umístil děj své aktovky plné ironických bonmotů a vtipných paradoxů také známý milovník New Yorku Woody Allen. A dokonce dal jméno této ulice do jejího názvu.

Příběh, ve kterém do milostného života neúspěšného scenáristy nečekaně zasáhne bláznivý bezdomovec, napsal Woody Allen v roce 1995. Hra měla premiéru spolu s jeho další aktovkou Old Saybrook v The Atlantic Theater Company v New Yorku v březnu 2003 v jeho vlastní režii.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová