Výstup na Mount Everest. Byli Edmund Hillary a Tenzing Norgay skutečně první?
Lidská noha poprvé vstoupila na nejvyšší horu světa Mount Everest v roce 1953. Nesmazatelnou stopu v dějinách lidstva tehdy zanechali sir Edmund Hillary a Tenzing Norgay. To jim se první zdolání nejvyšší hory světa připisuje. Byli ale skutečně první? Jestli je o víc než 30 let předběhli jiní, to se nám dnes nepodaří vyvrátit ani potvrdit.
Můžete ale spolu s námi poznat, s čím vším se kromě počasí museli horolezci vypořádat, aby nejvyššího bodu planety dosáhli. A s čím se musejí potýkat dnes.
Také si řekneme, co o hoře řekl Mao Ce-tung a v čem je výstup na osmitisícovku podobný našemu životu, ať už na hory jezdíme, nebo ne.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Host: Klára Kolouchová, horolezkyně
Jaké to je, stát na Mount Everestu? Co ji nutí, riskovat zdraví či život, když má dvě děti? Jak zvládá zdolávat velehory bok po boku s muži? Moderuje Petr Rajchert.
-
Ledovce na pólu tají před očima. Mapy už neplatí, varuje polárník Miroslav Jakeš
Na severním pólu byl devatenáctkrát. Svůj sen by si ovšem osmašedesátiletý polárník splnil, kdyby se mu podařilo dokončit projekt Tři póly a sedm vrcholů.
-
V horách musíte počítat s tím, že se všechno pokazí, ví horolezec Marek Holeček
S parťákem Radoslavem Grohem před časem uvízli na nepálské hoře Baruntse. „Víte, že vám dojde jídlo, a venku je minus 50 a uragán,“ vypráví Holeček v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.