Výsledky dTestu smoothie mixérů: „Na ovoce a zeleninu stačí ty za pár stovek.“

1. únor 2018

Jaký je rozdíl mezi smoothie a fresh makerem? A co jucier? S čím mají mixéry největší problém? Organizace dTest zkoumala 21 výrobků.

„Šťávami z ovoce a zeleniny si lidé doplňovali energii odpradávna. Jen tomu neříkali smoothie, jako v posledních několika desetiletích,“ vysvětluje redaktorka dTestu Jana Nováková.

Na trhu najdete velké množství mixérů. „Některé jsou pojmenovány jako smoothie makery, smoothie mixéry, u jiných najdete název stolní mixér, který výrobce doporučuje používat pro smoothie… Všechny ale výrobce doporučoval k přípravě smoothie.“

Z 21 bylo 19 v pořádku

Mixéry podrobili složitým testům na výrobu smoothie z různých druhů surovin. „Kromě snadnosti obsluhy a hlučnosti musím říct, že smoothie mixéry pozitivně překvapily. Z 21 výrobků dostalo 19 vynikající hodnocení,“ říká Nováková.


Nejlepší výsledky dTestu:
1. Smoothie Braun
2. Smoothie mixér Philips
3. KitchenAid

Pouze dva výrobky měly lehké nedostatky: nerozmixovaný kousek hrušky, mrkve nebo vlákna z pomeranče. „Zkusili jsme vyrobit lité těsto a dětskou výživu, jak inzerují výrobci. Tady jsme ale zaznamenali propastné rozdíly mezi jednotlivými typy mixérů. A objevili jsme souvislost mezi cenou a kvalitou.“

Cena vs. výkon

Levnější mixéry měly u těch přídavných funkcí častěji horší výsledky než ty dražší. „Absolutním vítězem testu byl pak mixér ze střední cenové úrovně v rozmezí 2000–5000 korun.“ Největší potíž byla s výrobou dětské výživy (maso, brambory, mrkev). „Čepele nestíhaly, některým výrobkům nepomohl ani přidaný vývar,“ popisuje redaktorka dTestu.

„Pokud potřebujete smoothie maker pouze pro ovocné a zeleninové koktejly, stačí výrobek za pár stovek korun. Všechny se v našem testu umístily dobře.“ U výkonnějších robotů platí, že čím vyšší výkon, tím líp zpracuje tvrdší potraviny. Důležitý je i objem nádoby a hlučnost.

Smoothie vs. fresh

A jaký je rozdíl mezi smoothie a fresh? „To je spíš marketingové pojmenování a oba názvy mají nápoje odlišit hlavně od džusů. Džus je vylisovaná šťáva bez pevného podílu, který vznikne z ovoce. Kdežto do freshe a smoothie pevný podíl patří a taky jde o čerstvost konzumace.“

smoothie mixer

Jde vlastně o změnu stavu, kdy se z pevného ovoce stane (přidáním vody nebo mléka) ovoce tekuté. „Taky platí, že ve freshi můžete mít nějaké kousky třeba pomeranče, ale ve smoothie už by být neměly.“

Označení smoothie pochází z anglického výrazu smooth, což znamená ovocný nebo zeleninový koktejl, který je bez kousků, usazenin a je tak „hladký“. „Lidé tyto nápoje popíjejí třeba proto, že je pro ně nepředstavitelné sníst denně až pět porcí zeleniny nebo ovoce.“

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio