Vymahatelnost práva

8. červen 2001

Vztah bývalého předsedy KDU-ČSL Jana Kasala k jeho nástupci Cyrilu Svobodovi se rychle mění. Včera se Jan Kasal hlasitě svého stranického šéfa zastal, když nabyl dojmu, že na jeho minulé zásluhy náměstka na ministerstvu spravedlnosti by snad mohl vrhnout stín výrok místopředsedkyně Unie svobody Hany Marvanové.

Ta zmínila notoricky známý fakt, že právní reforma byla u nás v uplynulých letech zásadně podceněna, a proto bohužel musí konstatovat, že Česká republika není v tuto chvíli skutečně právním státem. "Spravedlnost je k ničemu, přijde-li pozdě", řekla Hana Marvanová.

Poznamenejme, že to neplatí vždy a u každého. Například Petr Mach, kterého včera zatkla policie, aby si odpykal pětileté vězení za celní delikt, bude sedět za čin, kterého se dopustil v roce devadesát tři. Díky zdlouhavému postupu justice si užíval svobody dlouhých sedm let a jistě se proto na stav naší justice nezlobí.

Hana Marvanová ovšem patrně neměla na mysli případy, kdy se spravedlnosti dovolává pachatel, nýbrž případy, kdy výkon soudního rozhodnutí požaduje poškozený. Zde bude možná příčina nedorozumění a Cyril Svoboda to svému místopředsedovi Janu Kasalovi jistě rád vysvětlí. Ani on totiž špatnou vynutitelností práva nemůže být nadšen.

Hana Marvanová neřekla víc, než stojí ve společném čtyřkoaličním programu Společně pro změnu a na co už velice dávno důrazně upozorňuje například Demokratická unie. Jan Kasal má zřejmě s justicí zkušenost dobrou. Nic proti tomu, ale důležitější je, aby pocit skutečně právního státu měli i ti občané, kteří dosud mají zkušenost opačnou, tedy špatnou. Těm mimochodem není třeba nic vysvětlovat. Mají jasno a nečekají slova, nýbrž nápravu.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.