Výlety s Dvojkou budou ve znamení páry

Pokud jste milovníky starých řemesel, určitě přijeďte do Letohradu. Výlety tam budou také.

Nápad uskutečnit Muzeum řemesel vznikl ze dvou pohnutek- tou první bylo smysluplné využití částí prostor barokní sýpky, tou druhou ukázat porevolučním řemeslníkům, s jakými nástroji si museli vystačit prvorepublikoví živnostníci, a co vše s tím uměli udělat.

Staré stroje

Realizace rekonstrukce první budovy muzea trvala tři roky, postupně se plochy expozic rozšířili i do dnešních čtyř budov na celkovou plochu přes 2000 m2. Muzeum si postupně získalo, a to i díky soustavné marketingové práci, celorepublikový věhlas a roční návštěvnost dosáhla 30 tisíc osob. Na turistický cíl, umístěný na východním okraji Čech, kam dosud z Čech nebo Moravy nevede žádná rychlostní silnice, natož dálnice, to je obrovský úspěch. Muzeum řemesel v Letohradě získalo v prvním ročníku cen Kudy z nudy za rok 2009 první místo jako nejlepší turistický cíl Východních Čech. Muzeum má vlastní interaktivní program pro školy s názvem „Už vím jak na to!“

Areál muzea

Velký návštěvnický úspěch zaznamenává i Řemeslnická sobota, která se koná vždy v první polovině července. I po dvanácti letech provozu dochází ještě k rozšiřování ploch a instalacím nových expozic.
Aktuálně je otevřena nová expozice gynekologické a zubní ordinace s rentgenem z roku 1924. Získány byla další unikátní stroje, které již brzy naleznou své místo v nově připravované druhé mechanické prohlídkové trase o rozloze 300m2 s pracovním názvem 100 tun v pohybu. Již sám název napovídá, že se nebude jednat o žádné malé stroje, bude zde umístěn i např. hladící koželužský stroj a jeden ze dvou historických lisů na suchý chmel v České republice, který váží 10tun.

Předběžný program páté Řemeslnické soboty:
(Návštěvníci jsou do areálu vpouštěni již od 9.00hod.)
Od 10.00 hodin, kdy je areál oficiálně otevřen do 18.00 , se na podiu (umístěné před budovou č.p.109- Letohrad Nový dvůr směrem do nádvoří) střídají hudební kapely, taneční soubory,Česká Beseda, originální vystoupení siláka Franty , a zábavné vystoupení se psy. Proběhne i ukázka prvorepublikového četnictva se zadržením kapesního zloděje.
(V 11.00 proběhne krátké oficiální zahájení- obvykle starosta města Petr Fiala, radní pardubického kraje, Pavel Tacl, nyní i Český rozhlas.)
Po celý den probíhají zajímavé řemeslné ukázky – mlácení obilí na historické mlátičce s pohonem stabilním motorem, obilí sklizené a svázané do snopků bylo sklizeno a uskladněno v muzeu již minulý rok, řezání na cylindrové pile, ukázka pohybu parního válce, nákladního parního automobilu, lokomobily , která bude pohánět nějaký stroj, ukázky stříkání vody pomocí parních hasičských stříkaček. Uvnitř budov muzea jsou v provozu katry, broušení skla, soustruhy, kovotlačitel, výroba šindelů, soustružení hraček, kovárna, šrotování obilí, v manufaktuře je kromě pražiče a prodeje dobré kávy také pro děti asi 10 řemeslníků, kteří se v různých řemeslech věnují vedení a zaučování dětí při práci - předení příze, tkalcovský stav, knihař, práce s hlínou, malování skleněných ozdob, loutek , drátování , jinde zase pletení z proutí atd. Na nádvoří je umístěno kolem 80ti stánků s řemeslnými výrobky a mnoho řemeslníků i na místě vyrábí a zapojuje děti do práce. Přímo na nádvoří se také plete a peče pečivo, a prodává další občerstvení. Je otevřena i vozovna, kde jsou k vidění různé povozy a další stánky se řemesly.Na louce pod sýpkou směrem k městu je další prostor, kde je těchto stánků asi 20, je zde i pravá čertovská kamenná kovárna, kde výheň obsluhují čerti. Na této louce jsou umístěny i koně pro svezení dětí, pro které je v areálu i historický kolotoč.

Z programu