Výlety s Dvojkou - 20. srpna (Telč)

Zámek v Telči.JPG

Do období dávných dob nás vtáhnou slavnosti ve městě zapsaném na seznamu UNESCO. Dvoudenní akce bude zahájena v předvečer slavností otevřením jarmarku s kejklíři, pouličním divadlem, fakíry a historickou hudební show. Poslouchejte na Dvojce po 14:05 hodině.

Vyvrcholí noční ceremonií a příjezdem panovníků s rytířským doprovodem za svitu loučí a hřmění bubnů. Sobotní dopoledne zahájí historický průvod a bude pokračovat šermířskými a rytířskými hrami pro děti i dospělé. Podrobnosti o akci

Vítejte v kraji, kterým kráčeli husité, vojska Jiřího z Poděbrad i Albrechta z Valdštejna, Švédové i Napoleonovi vojáci. V kraji, kde – jak praví staré pořekadlo – končí chleba a začíná kamení, kde ale lidé svou prací a příroda svou vytrvalostí společně vytvořili krajinu, jakou na jiném místě nenajdete – krajinu drobného měřítka a lidského rozměru.

Historický průvod.JPG

Dominanty kraje – nejvyšší vrchol Vysočiny Javořice a hrad Roštejn Vás upoutají už zdaleka. 700 let starou lípu v Praskolesích možná budete trochu hledat, ale až ji najdete, užasnete nad jejími rozměry. Ke zřícenině hradu Štamberka sice vede asfaltová cesta, ale doporučujeme vydat se raději pěšky, z „podhradí“ – člověk si pak lépe vychutná pocit „dobyvatele“.
Kousek od Štamberka je lom s kvalitní žulou, podobnou jako v Mrákotíně, kde byl v roce 1923 vylomen kámen – monolit, který dnes zdobí 3. nádvoří pražského hradu. Iniciátorem tohoto záměru byl slovinský architekt Josip Plečnik.

Náš stan u zámku.JPG

Krajina je poseta rybníky, zakládanými od dávných dob k chovu ryb a zadržení vody na pohon mlýnů. Mlýny po nástupu elektřiny ztichly, některé úplně zanikly, ale ten největší z nich se po své nedávné rekonstrukci stal luxusním hotelem a centrem golfu…
Lesy, vysázené z hospodářských důvodů dnes zvou k odpočinku, procházkám i výletům na kole či sběru hub, malin, ostružin a borůvek…

Venkovské silničky, lemované stromořadími jeřábů i dobře značené stezky pro pěší a cyklisty vás povedou neokázale krásnou přírodou, kde samota neznamená osamělost, ale spočinutí a klid. Najdete zde i rozličná řemesla. Místní tvůrci přeměňují kov, dřevo, hlínu či kámen v užitek a krásu. Pokud budete chtít, v některých místech se k nim můžete připojit.