Vražda staré dámy

Moucha
Moucha
0:00
/
0:00

Vraha pomohly usvědčit mouchy. Forenzní entomolog pomohl podle stadia vývoje larev hmyzu určit překvapivě přesný čas smrti oběti. Pachatele pak našli rychle. Jak ho ale usvědčit? Kriminální případ podle skutečných událostí.

Podle sousedů a známých byla 75letá vdova stále vitální žena, 2. září 1992 ji ale našli policisté z Obvodního oddělení Brno Veveří v jejím bytě v Grohové ulici mrtvou, zavražděnou. Z bytu se ztratily peníze a zlaté šperky. Protože byl byt zamčený a zámky neporušeny, oběť vraha asi znala a sama ho pustila do bytu.

Vrah po činu byt zamkl a odnesl klíče. Bývalé zubařce zasadil tři až čtyři údery do vlasaté části hlavy a prorazil lebku. Žena měla i hematomy na rukou a krku, což znamenalo, že se bránila. K vraždě navíc muselo dojít minimálně před týdnem, krev byla zaschlá.

Klíčový čas úmrtí

Podle stadia muších larev na těle stanovil forenzní entomolog Daliborem Povolným datum smrti překvapivě přesně na 25. srpna mezi 6:00 a 10:00. Zvláštní vyšetřovací tým městského ředitelství Brno s krajským vyšetřovatelem majorem Krejčím a pod vedením majora Pláteníka se pak zaměřil na okruh ženiných známých.

Bzučivka zelená (Lucilia sericata)

Naštěstí si paní doktorka zapisovala do kalendáře v kuchyni vše, co považovala za důležité. A u data 25. srpna si napsala: „9:30 Karel – peníze a rajčata.“ Netrvalo dlouho, aby kriminalisté zjistili, že jde o 45letého syna její zemřelé přítelkyně, který byl už třikrát trestaný za krádeže a dokonce i jednou za napadení.

Podezřelý má jakési alibi

Podezřelý kriminalistům přiznal, že u zavražděné v bytě prováděl občas drobné opravy. Svěřil se, že mu půjčila peníze na narozeniny jeho 12letého syna, a potvrdil, že jí měl dovézt rajčata. Prý mu ale toho 25. srpna neotevřela a jeho syn mu potvrdil, že pak rajčata zase přinesl domů.

Odcizené šperky

Protože ho v domě v den vraždy nikdo neviděl, měl jakési alibi. Zůstal jediný možný směr pátrání po pachateli – hledat odcizené zlaté šperky. Šlo totiž o unikáty: zavražděná si je sama navrhla a nechala vyrobit na zakázku ve dvou vyhotoveních u vyhlášeného brněnského zlatníka Zetky.

Hledání unikátních šperků

Jedny si nechala a druhé darovala své sestře k narozeninám. Jejich fotky brzy měla policie v celém státě, ale předpokládalo se, že se jich vrah nejspíš zbavil přímo v Brně. A kriminalisté měli vytypovaná místa, kde se v 90. letech nejčastěji vykupovalo kradené zlato (tzv. goldny).


Místa neoficiálního prodeje věcí z trestné činnosti. Kromě toho existují i „oficiální“ místa. Jde o výkupny zlomkového zlata v prodejnách klenotů, kde se musí předkládat občanský průkaz.

Jeden překupník kriminalistů prozradil, kdo šperky koupil. Nelegální obchodník se zlatem sice nejdřív zapíral, ale když zjistil, že jde o zlato z vraždy, šel s pravdou ven. Podal přesný popis muže, od kterého šperky 26. srpna 1992 kolem deváté hodiny ráno koupil. Popis seděl na podezřelého.

Všechny důkazy mluví proti

Tým vyšetřovatelů-specialistů nakonec shromáždil několik důkazů:

  • na pachovém středisku provedl kpt. Jelínek se služebním psem porovnání vzorku pachu podezřelého s pachovou stopou zajištěnou na místě činu – služební pes je opakovaně mezi dalšími vzorky vyhodnotil jako shodné
  • podezřelý těsně po 25. srpnu disponoval větším obnosem peněz a splatil některé své staré dluhy, ačkoliv tvrdil, že si od zavražděné musel vypůjčit 500 korun na narozeniny svého syna
  • překupník podezřelého identifikoval v řadě šesti mužů a potvrdil, že od něj dané šperky koupil
Odcizené šperky

Soudní znalec z odvětví biomechanoskopie podle nalezených defektů na lebce oběti vyslovil závěr, že vražednou zbraní mohl být těžký popelník z hutního skla. Ten z bytu oběti zmizel. I když se nikdy nenašel a i když se podezřelý nikdy nepřiznal, byl v roce 1993 uznán krajským soudem vinným.

Dřív než skončily v tavicí peci

Za spáchání loupežně motivované vraždy dostal 14 let. Šperky, které překupník hned druhý den po vraždě prodal jako zlomkové zlato v brněnské tavírně drahých kovů, policie nakonec stihla zajistit dřív, než skončily v tavicí peci.

Odcizené šperky

Účinkují: Václav Neužil, Václav Vydra, Jakub Žáček, Jaroslav Plesl, Miriam Kantorková, Růžena Merunková, Igor Bareš, Jaromír Meduna

Scénář: Bronislava Janečková a Vladimír Matoušek

Režie: Dimitrij Dudík

Zvuk: Petr Šplíchal

Spustit audio
autoři: Bronislava Janečková, Rostislav Taud, Vladimír Matoušek