Vražda na Šibeničním vrchu. Horor z konce prosince 1936
Mráz, tma, mrtvola na Šibeničním vrchu u Nového Strašecí. Fakta jak z hororu, ale tohle se skutečně stalo. Na prosinec roku 1936 místní občané vzpomínali ještě dlouho.
Scénář: Bronislava Janečková, Vladimír Matoušek
Režie: Dimitrij Dudík
Hudební spolupráce: Petr Šplíchal
Autorka projektu: Bronislava Janečková
Premiéra: 4. 9. 2019
28. prosince 1936 dostali četníci v Kladně zprávu o nálezu mrtvého muže na Šibeničním vrchu. Byl oblečený ve vojenském stejnokroji, v kapse mu zůstala peněženka s 80 korunami a malý kapesník s monogramem A. K.
Na místě činu se k četníkům ze Slaného připojili major Josef Vít a strážmistr František Maršálek z kladenské pátračky. Byli šokováni nejenom vraždou, ale i motivem, který k ní vedl.
Související
-
Štvanice. Bestiální vražda četníka odstartovala největší hon v dějinách Valašska
Po domovní prohlídce zůstal na místě jeden strážmistr mrtvý a druhý těžce raněný. Pachatelé utekli do lesů. Začal největší hon v dějinách Valašska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.