Vlastimil Vondruška příběhy nepíše, ale prožívá

6. srpen 2013

V úterý dopoledne jsme se setkali se známým historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou.

Jeho díla jsou bestsellery. Právě mu vyšla další historická detektivka „Msta písecké panny“, ve které jeho hrdinové zavítali tentokrát do jižních Čech. A řeč bude také o „Přemyslovské epopeji“, třetí pokračování totiž opět posledních pár týdnů láme rekordy žebříčků prodeje.

Knihomolů je pořád dost
Jak je to u nás se čtením? Je pravda, že čtenářů ubývá? „Statistiky knihoven dokazují, že čtenářů přibývá. S nakupováním je to už ale horší a je to způsobeno ekonomickou situací. Dobré knihy se dál kupují, ale putují z ruky do ruky. Málokdo si ji dnes koupí jen sám pro sebe. Ale stále se čte.“

Inspirace není problém
Kde hledá inspiraci pro psaní? „Nehledám ji. Přichází za mnou sama. Studuji historické prameny a to je nevyčerpatelná studnice. Při jejich čtení mě občas něco napadne. Druhý pramen inspirace je ježdění po naší vlasti. Někdy mě to místo tak uchvátí, že o něm napíšu příběh. Když píšu detektivku, postavy přede mnou obživnou a já je nechám jednat. Skrze ně se snažím logicky dobrat k pachateli. Představu o příběhu sice zpočátku mám, ale nic netvořím, neplánuji, ani nekonstruuji. Prostě to prožívám. A snažím se být z historického hlediska věrohodný.“

Msta písecké panny (Vlastimil Vondruška)

Vlastimil Vondruška
je autorem mnoha vědeckých studií z oboru dějin kultury, historických středověkých detektivek a románů. Vystudoval národopis a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu v Praze. V současné době se Vlastimil Vondruška věnuje též dějinám skla a sklářské technologii. V Doksech u Máchova jezera založil sklárnu Královská Huť, která se specializuje na výrobu historického skla.
zdroj: databazeknih.cz

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.