Vlastimil Vondruška příběhy nepíše, ale prožívá

6. srpen 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlastimil Vondruška

V úterý dopoledne jsme se setkali se známým historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou.

Jeho díla jsou bestsellery. Právě mu vyšla další historická detektivka „Msta písecké panny“, ve které jeho hrdinové zavítali tentokrát do jižních Čech. A řeč bude také o „Přemyslovské epopeji“, třetí pokračování totiž opět posledních pár týdnů láme rekordy žebříčků prodeje.

Knihomolů je pořád dost
Jak je to u nás se čtením? Je pravda, že čtenářů ubývá? „Statistiky knihoven dokazují, že čtenářů přibývá. S nakupováním je to už ale horší a je to způsobeno ekonomickou situací. Dobré knihy se dál kupují, ale putují z ruky do ruky. Málokdo si ji dnes koupí jen sám pro sebe. Ale stále se čte.“

Inspirace není problém
Kde hledá inspiraci pro psaní? „Nehledám ji. Přichází za mnou sama. Studuji historické prameny a to je nevyčerpatelná studnice. Při jejich čtení mě občas něco napadne. Druhý pramen inspirace je ježdění po naší vlasti. Někdy mě to místo tak uchvátí, že o něm napíšu příběh. Když píšu detektivku, postavy přede mnou obživnou a já je nechám jednat. Skrze ně se snažím logicky dobrat k pachateli. Představu o příběhu sice zpočátku mám, ale nic netvořím, neplánuji, ani nekonstruuji. Prostě to prožívám. A snažím se být z historického hlediska věrohodný.“

Msta písecké panny (Vlastimil Vondruška)

Vlastimil Vondruška
je autorem mnoha vědeckých studií z oboru dějin kultury, historických středověkých detektivek a románů. Vystudoval národopis a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu v Praze. V současné době se Vlastimil Vondruška věnuje též dějinám skla a sklářské technologii. V Doksech u Máchova jezera založil sklárnu Královská Huť, která se specializuje na výrobu historického skla.
zdroj: databazeknih.cz

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.