Vlastimil Vondruška příběhy nepíše, ale prožívá
V úterý dopoledne jsme se setkali se známým historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou.
Jeho díla jsou bestsellery. Právě mu vyšla další historická detektivka „Msta písecké panny“, ve které jeho hrdinové zavítali tentokrát do jižních Čech. A řeč bude také o „Přemyslovské epopeji“, třetí pokračování totiž opět posledních pár týdnů láme rekordy žebříčků prodeje.
Knihomolů je pořád dost
Jak je to u nás se čtením? Je pravda, že čtenářů ubývá? „Statistiky knihoven dokazují, že čtenářů přibývá. S nakupováním je to už ale horší a je to způsobeno ekonomickou situací. Dobré knihy se dál kupují, ale putují z ruky do ruky. Málokdo si ji dnes koupí jen sám pro sebe. Ale stále se čte.“
Inspirace není problém
Kde hledá inspiraci pro psaní? „Nehledám ji. Přichází za mnou sama. Studuji historické prameny a to je nevyčerpatelná studnice. Při jejich čtení mě občas něco napadne. Druhý pramen inspirace je ježdění po naší vlasti. Někdy mě to místo tak uchvátí, že o něm napíšu příběh. Když píšu detektivku, postavy přede mnou obživnou a já je nechám jednat. Skrze ně se snažím logicky dobrat k pachateli. Představu o příběhu sice zpočátku mám, ale nic netvořím, neplánuji, ani nekonstruuji. Prostě to prožívám. A snažím se být z historického hlediska věrohodný.“
Vlastimil Vondruška
je autorem mnoha vědeckých studií z oboru dějin kultury, historických středověkých detektivek a románů. Vystudoval národopis a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu v Praze. V současné době se Vlastimil Vondruška věnuje též dějinám skla a sklářské technologii. V Doksech u Máchova jezera založil sklárnu Královská Huť, která se specializuje na výrobu historického skla.
zdroj: databazeknih.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.