Vlastimil Ježek nevidí jediný důvod ke slučování ČT a ČRo
Hodinu před pátečním polednem (7. 1.) byl našim hostem Vlastimil Ježek, člen užšího vedení Dvojky České televize.
Vlastimil Ježek je uznávaným mediálním odborníkem. Začínal jako „píšící“ novinář, v letech 1993 – 1999 byl generálním ředitelem Českého rozhlasu, ředitelem Národní knihovny ČR pak v letech 2004-2008. Dnes je členem užšího vedení druhého programu České televize (ČT 2). Dvojku Českého rozhlasu (ČRo 2 – Praha) tedy logicky zajímal pohled Vlastimila Ježka na veřejnoprávní média. „V Česku jsme před časem špatně přeložili německý pojem veřejnoprávnost a dodnes se s tím pereme. Veřejná programová služba totiž jako taková v praxi neexistuje. Je to nesmysl. Tato média mají samozřejmě specifická poslání a úkoly. Nabízíme programy a žánry, které komerční rádia a televize nikdy vysílat nebudou. Důvodem jsou samozřejmě peníze a reklama. Nikdy by se totiž tzv. nezaplatily. Osobně bych při označování ČT a ČRo zůstal u názvu služba.“ V. Ježek se domnívá, že se dnes musíme více věnovat otázce, kolik programových menšin jsme ještě schopni tzv. obsloužit. „Jde o malost menšiny, pro kterou ještě máme vytvářet pořady a jak podle nich skládat program. I těchto menšin je totiž hodně.“
ČT a ČRo chápe V. Ježek jako partnerské organizace a čím větší vzájemná podpora existuje, tím je prý lépe. Zajímavý je i jeho názor na spojení obou veřejnoprávních institucí. „V roce 1994, kdy jsem o tom poprvé napsal článek do novin, jsem si opravdu myslel, že výhody ze sloučení převažují nad nevýhodami. Dnes si to nemyslím a rozhodně není pravdou, že se sloučením ušetří desítky milionů korun. Něco málo se samozřejmě ušetří (autoprovoz, správa budov apod.), ale rozhodně ne v takovém rozsahu. Absolutně se nedá propojit způsob výroby a vysílání televizního a rozhlasového programu. Jedinou výjimkou jsou zahraniční zpravodajové, a to se již v praxi často děje. Ale jinak to nejde. Navíc si myslím, že k tomu není jediný reálný důvod.“ Všem, kteří uvádějí jako příklad integrace britskou BBC, V. Ježek vzkazuje, že není rok 1927. „BBC má tradici veřejnoprávního média nepřerušenou, a to na rozdíl od úplně všech evropských médii, od roku 1927. Od začátku byl také vývoj televize a rádia spojený. U nás ne. Je to jistě důkaz, že taková věc fungovat může, ale dělat to dnes považuji za naprosto zbytečné, a to pokud jsou obě média schopna vzájemné spolupráce. Což 100 % neplatí.“ Vážně se o spojení veřejnoprávních médií už dlouhá léta uvažuje v Maďarsku a na Slovensku. „Upřímně řečeno, z toho, co zatím o spojení na Slovensku vím, se nezdá, že by existovala jedna jediná hypotetická výhoda, kterou by byla obě média po spojení schopna použít. Naprosto mě fascinoval argument, že ke spojení dochází proto, aby se snížilo zadlužení slovenské televize. To dodnes nechápu. Hypotetické ušetření je tak o deset řádů menší než vlastní zadlužení,“ řekl V. Ježek s tím, že ale tento proces je u našich sousedů na počátku.
V. Ježek také vysvětlil možná málo známou informaci, že rozhlasové a televizní rady jsou voleny politiky v Parlamentu ČR. Míra vlivu politických stran na veřejnoprávní média tak není malá. „Já se bojím, že řada úvah o spojování obou médii je vedena jednoduchou úvahou: spojená média = jeden ředitel, kterého bude snazší vodit na provázku. Naštěstí to tak ale v praxi nefunguje. Je naprosto naivní si představovat, že když někdo zavolá generálnímu řediteli, aby nějaký pořad neodvysílal, že to splní. On by se totiž tak znemožnil, že by jeho další účinkování na této židli bylo velmi krátké. Naštěstí to tak opravdu není,“ ujistil V. Ježek s tím, že ale „snaha tady existuje a kdyby spojení obou médií bylo vedeno především touto snahou, tak bych se ho bál.“
Zajímal nás také okruh diváků, pro který je druhý program ČT určen. „ČT 2 není pro lidi, kteří mají dva doktoráty. Dvojka patří těm, kteří mají touhu něco dalšího vědět a poznávat nové věci.“ Tento program má mnoho různých podob a stejně tak má různé skupiny diváků. „Mám rád média, která člověku ponechávají vizuální podobu. Každý ať si ji (dvojku) sám představí jako muže nebo ženu podle sebe. Hlavně, aby měla hodně spokojených diváků.“
ČT 2 prý pro své diváky chystá plno novinek a zajímavostí. To už si ale poslechněte sami v audizáznamu rozhovoru s Vladimírem Krocem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.