Vlasta Burian byl složitý. „Mě vždycky fascinuje člověk,“ vysvětluje Vladimír Javorský

11. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vladimír Javorský

V úspěšném seriálu Bohéma si zahrál krále komiků. Jak se na roli připravoval? Dozvěděla se Tereza Kostková v Blízkých setkáních.  

„Už v dětství, když byly filmy pro pamětníky, jsem musel být doma, abych se koukal. Vždycky jsem Buriana obdivoval,“ přiznává Vladimír Javorský. Na postavu krále komiků se důkladně připravoval. „To je takový závazek! Musíte tomu alespoň malinko dostát a člověk dělá, co umí, co může.“

Vladimír Javorský

Kvůli roli prostudoval spoustu pramenů. „Většinou vzpomínky lidí, kteří s ním pracovali. Burian trpěl tím, že viděl černobíle a z toho se často rodí deprese. Zaujala mě fotka, na které sedí s nepřítomným pohledem a asi mu není nejlíp. Kromě toho, že byl slavným komikem, byl i citlivým a složitým člověk. A mě vždycky fascinuje člověk.“ 

Jak dopadla premiéra Misantropa v Národním divadle? Má rád poezii? Proč se stal hercem a co ho nejvíc bavilo? Co pro něj znamená pohyb a jaký vztah má k tanci? Čím chtěl být jako dítě?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.