Vladimíra Strnadelová: "Základem stravy by měly být obiloviny, ale ne pečivo"

25. říjen 2013

S lékařkou Vladimírou Strnadelovou jsme se v pátek podívali na lidské tělo pohledem celostní medicíny. Ptala se moderátorka Stáňa Lekešová.

Zajímalo nás, které potraviny pozitivně i negativně ovlivňují fungování našeho organizmu a jak posilovat imunitní systém v nadcházejícím zimním období.

Jak se připravit
Pomalu se chystáme na zimu. „Tak jako se snížením teploty měníme šatník, tak bychom měli přizpůsobit i stravu, která by nám měla dodávat více tepla. To znamená, že bychom měli snížit příjem syrového ovoce a zeleniny. Měli bychom více vařit či dusit. Tady je ale problém. Lidé se takto stravují po celý rok. Když budeme v zimě pít syrové šťávy, budeme se ochlazovat a tím budeme i náchylnější k nemocem.“ To, že občas onemocníme, by pro nás nemělo být alarmujícím signálem. „Problém není v tom, že jsme jednou, dvakrát do roka nemocní. Horší jsou vleklé chronické nemoci a alergie.“

Stravovací návyky
Základním orgánem imunity je tenké střevo. „Charakteru trávení bychom měli přizpůsobit i stravu. Když si koupíte auto, také musíte vědět, jestli do něj máte nalít benzín či naftu. Často ale zapomínáme na to, že trávení začíná už v ústech, takže bychom měli stravu dobře rozmělnit. Nikdy bychom neměli polykat kousky.“

Vařit, vařit a vařit
Podle Vladimíry Strnadelové konzumujeme více pečiva, než je zdravé. To se týká i celozrnného pečiva, které nám je často doporučované. „Většinou se jedná o bílou mouku a barviva. Základem stravy by měly být obiloviny, jako jsou např. jáhly. Nikoli však pečivo. Měli bychom se obiloviny naučit vařit, i když základním problémem v dnešní době je, že bychom museli stát stále u sporáku. Ale to bychom skutečně měli.“

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.