Vladimíra Dvořáková: Ve sporu o ministra kultury nešlo o kulturu, ale o posouvání hranic právního státu

27. srpen 2019

Novým ministrem kultury se dnes stane Lubomír Zaorálek. Chce se zaměřit na obsazení některých kulturních institucí, které jeho předchůdce, odvolaný Antonín Staněk, během svého působení změnil.

Čtěte také

To poslední, o co ve vládním sporu s prezidentem šlo, byla otázka resortu kultury. Šlo o další sondu a pokus o posunutí demokratického systému směrem k narušování principů právního státu,“ hodnotí krizi kolem jmenování nového ministra kultury politoložka Vladimíra Dvořáková.

Lubomíra Zaorálka považuje za vhodného kandidáta, který si jakožto zkušený politik bude umět pohlídat klíčové otázky a stát si za svými rozhodnutími. „Ministři mají být politici,“ konstatuje Dvořáková. Problém vidí spíše v tom, že u nás nejsou jednoznačně nastavená základní pravidla pro obsazování nejvyšších postů v klíčových kulturních institucích jako je Národní galerie nebo Národní divadlo.

Ředitel Národní galerie není vrátný v supermarketu

Skandálů jsme v tomto směru v posledních letech zažili dost,“ poznamenává a zdůrazňuje, že šéfové těchto institucí by měli mít, pokud jsou vybráni v kvalitním výběrovém řízení, klid a čas na rozvinutí koncepce, se kterou na post přišli. Zatím ovšem k jejich okamžitému odvolání stačí, když přijde nový ministr a řekne: Ztratil mou důvěru.

Myslím, že podobně jako na to veřejnost upozorňuje u státních zástupců, měla by i u postů ředitelů velkých kulturních institucí být jasně daná délka jejich mandátu a jednoznačné podmínky, za nichž mohou být okamžitě odvoláni,“ je přesvědčena Vladimíra Dvořáková.

O rozpočtu má rozhodovat ministr

Čtěte také

Nový ministr kultury bude mít situaci komplikovanou tím, že jednání o rozpočtu pro jeho resort už jsou uzavřená. S ministerstvem financí je vedl ekonomický náměstek exministra Staňka. To je první okamžitý podraz proti jeho nástupci, myslí si politoložka.

Ekonomický náměstek by měl dohlížet na to, aby byly peníze účelně vydávány. Nemá ale dostatečný přehled o tom, jaká je priorita ministerstva a vlády jako celku v kulturní politice. Jeho pověření vyjednáváním o rozpočtu bylo fakticky dalším protiústavním krokem,“ upozorňuje Vladimíra Dvořáková.

Další témata rozhovoru: Je Věra Jourová vhodnou kandidátkou na post eurokomisařky? Jaké kvality by měl mít kandidát na člena Evropské komise? Co komplikuje jednání politických špiček o záchraně hořících amazonských pralesů? Jak dopadla jednání představitelů zemí G7 s íránským ministrem zahraničí?

autoři: Zita Senková , and
Spustit audio

Související