Vladimíra Dvořáková: Maminkám máme umožnit odchod do práce, ale nenutit je

21. březen 2014

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier chce, aby dítě už od dvou let mělo nárok na mateřskou školku. Je tento návrh smysluplný?

„Mně se ten návrh líbí,“ souhlasí Vladimíra Dvořáková. „Je ale otázka, jestli ho stát bude schopen realizovat.“ Realizace totiž spadá až na úroveň obcí.

„Předškolní vzdělávání je ale podle psychologů to nejdůležitější.“ Schopnosti dítěte se učit se vytváří do pěti až šesti let života. Investovat do kvalitní předškolní výchovy se tak vyplatí hlavně do budoucna. „Maminkám by to umožnilo odcházení do zaměstnání,“ připomíná, „ale zároveň je to nenutí.“

Čtěte také

Dvořáková tedy odmítá další návrh na zkrácení rodičovské pouze na jeden rok: „Neměli bychom vytvářet umělý tlak na to, aby šel někdo do práce za každou cenu.“


Dětské skupiny považuji za ohromný krok zpátky

Stát ovšem selhal a podcenil demografický vývoj. V důsledku toho nemáme dostatek zařízení pro předškolní výchovu a vznikají tzv. dětské skupiny.

„Je to řešení v nezvyklých situacích, ale nemyslím si, že bychom měli jít tímto směrem,“ domnívá se Dvořáková. „Máme vysoce kvalitní předškolní zařízení. Mateřské školky rozvíjejí děti. Dostávají tam něco, co možná ani doma dostávat nemohou.“

Co si dále Vladimíra Dvořáková myslí o zákonu o státní službě? A vůbec o odpolitizování státní správy? Je v pořádku, že prezident Zeman nejde osobně předat jmenovací dekrety profesorům? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: zis , Vladimíra Dvořáková , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.