Vladimíra Dvořáková: Maminkám máme umožnit odchod do práce, ale nenutit je
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier chce, aby dítě už od dvou let mělo nárok na mateřskou školku. Je tento návrh smysluplný?
„Mně se ten návrh líbí,“ souhlasí Vladimíra Dvořáková. „Je ale otázka, jestli ho stát bude schopen realizovat.“ Realizace totiž spadá až na úroveň obcí.
„Předškolní vzdělávání je ale podle psychologů to nejdůležitější.“ Schopnosti dítěte se učit se vytváří do pěti až šesti let života. Investovat do kvalitní předškolní výchovy se tak vyplatí hlavně do budoucna. „Maminkám by to umožnilo odcházení do zaměstnání,“ připomíná, „ale zároveň je to nenutí.“
Dvořáková tedy odmítá další návrh na zkrácení rodičovské pouze na jeden rok: „Neměli bychom vytvářet umělý tlak na to, aby šel někdo do práce za každou cenu.“
Dětské skupiny považuji za ohromný krok zpátky
Stát ovšem selhal a podcenil demografický vývoj. V důsledku toho nemáme dostatek zařízení pro předškolní výchovu a vznikají tzv. dětské skupiny.
„Je to řešení v nezvyklých situacích, ale nemyslím si, že bychom měli jít tímto směrem,“ domnívá se Dvořáková. „Máme vysoce kvalitní předškolní zařízení. Mateřské školky rozvíjejí děti. Dostávají tam něco, co možná ani doma dostávat nemohou.“
Co si dále Vladimíra Dvořáková myslí o zákonu o státní službě? A vůbec o odpolitizování státní správy? Je v pořádku, že prezident Zeman nejde osobně předat jmenovací dekrety profesorům? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.