Vladimíra Dvořáková: Demokracie nejsou jen svobodné volby, ale také dodržování práva. U nás se obchází
Demokracie ve střední Evropě slábne a politologové si kladou otázky, kam směřuje. Nakladatelství Vyšehrad vydalo knihu Demokracie – jak dál?, do níž přispěla také profesorka Vladimíra Dvořáková. Co je podmínkami demokracie? A jakými kroky ji koaliční vláda oslabuje?
Stať profesorky Dvořákové má název Demokracie na šikmé ploše aneb hledá se ideální politický systém. „Demokracie se mění a je otázka, kdy ještě můžeme hovořit o demokracii a kdy už ne,“ vysvětluje zvolený titulek.
Nejen volby, také právo
„Řada populistů demokracii ztotožňuje jen s volbami, ačkoli mají nástroje, jak manipulovat a ovlivňovat veřejné mínění. Organizování svobodných voleb ale nezajišťuje její fungování. Demokracie znamená právní stát, vyvažování moci: co může prezident, parlament a tak dál.“
Varuje přitom, že ve střední Evropě politici demokracii dlouhodobě destabilizují. „Vyvažování moci je odsunuto do pozadí. V demokracii platí důležité pravidlo: Politici a instituce mohou dělat pouze to, co jim zákon umožňuje, a lidé, co jim nezakazuje. Právo nemohu ohýbat, jak chci – ale bohužel se to děje.“
Nebezpečný precedens
Jedním z takových případů je nedávné rozhodnutí o pověřeném šéfovi BIS namísto jeho řádného jmenování: „Nic takového zákon nezná. Nastala absurdní situace, která destabilizuje stát. Obsazení šéfa BIS se stává součástí mocenské politické hry, která jde mimo vyvažování moci. Do jmenování šéfa BIS nemá vstupovat prezident, což se obchází a vzniká nebezpečný precedens, který ukazuje na nefunkční právní stát.“
Pozice šéfa důležité bezpečnostní instituce bude slabší. Navíc se neví, kdy dočasná situace skončí: až dostane vláda důvěru? Nebo bude vládnout bez důvěry? Počítá se doba pověření do pětiletého mandátu?
„Post šéfa BIS bude součástí koaličního vyjednávání a to je velký problém našeho státu: partneři si obsazují místa, která by měl řídit někdo profesionální, rozdělují si sféry kontroly, z čehož mají výhody – a to je špatně.“
Další témata rozhovoru: Tálibán v Afghánistánu a pomoc spolupracovníkům české armády; zdary a nezdary koaliční vlády ANO a ČSSD; fungování státní správy.
Související
-
Ivan Hoffman: BIS mluví o špionech z Ruska a Číny. Tím ale ztrácí šanci dělat svoji práci
Je z toho rozpačitý dojem, komentuje Ivan Hoffman zveřejněnou zprávu tajných služeb. „BIS promarnila šanci nic neříct a konat.“
-
Vladimíra Dvořáková: V prezidentově vánočním poselství naprosto chyběla empatie
Víme, že v souvislosti s kovidem je 11 tisíc mrtvých. To znamená, že během tohoto roku přišly desítky tisíc lidí o své blízké. Zamýšlí se politoložka Vladimíra Dvořáková.
-
Přepis: Jak to vidí Vladimíra Dvořáková – 16. srpna 2021
Hostem byla politoložka Vladimíra Dvořáková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.