Vladimír Suchánek: Se svou ženou jsem se potkal díky hudbě

29. leden 2017
Vladimír Suchánek

Už v mládí propadl muzicírování a jako klarinetista s kapelou doprovodil nejednu tancovačku, svatbu či pohřeb. Později se naučil hrát na saxofon a zamiloval si jazz, přesto se Vladimír Suchánek proslavil jako grafik a ne jako hudebník.

Pro výtvarné umění se rozhodl proto, že v hudbě si nevěřil a podceňoval své schopnosti, zatímco grafika mu přišla mnohem svobodnější. Později ale s hudbou potrefenými výtvarníky založil kapelu Grafičanka, která funguje dodnes.

Díky hudbě se seznámil i se svou pozdější ženou Vlastou. Když mu bylo 21 let, hrál se studentskou kapelou v Mariánských Lázních, kde ona byla ředitelkou dětského domova. Vzali se o dva roky později.

V hospodě mi chybí průprava

Nikdy nebyl hospodský typ, neflámoval dokonce ani jako student Akademie výtvarných umění. „Do hospody jsem začal chodit až ke stáru, když jsem se stal členem přátel Hrabalova stolu v restauraci u Tygra. Má to něco do sebe, ale chybí mi průprava,“ směje se Vladimír Suchánek, který je už 20 let předsedou Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Poslechněte si pořad ze záznamu v Archivu pořadů.

Spustit audio
autor: Filip Lukeš