Vítězní piloti

1. září 2001

Tak se to stalo! Piloti odvolali plánovanou stávku. Dosáhli svého, České aerolinie jim zvýší platy. Firmu to přijde levněji než prodělávat denně nějakých pět miliónů. A právě schopnost pilotů způsobit své firmě obrovské škody byla jejich trumfem v procesu, který obě strany nazvaly náročným a korektním jednáním.

Podrobnosti o dosažené dohodě nám byly oznámeny na včerejší tiskové konferenci, která také proběhla velice korektně. Obě strany sporu ocenily vstřícnost partnerů. Piloti již nemají důvod kritizovat zaměstnavatele a ten zas není v pozici, která by mu dovolovala mluvit o obyčejném vydírání. Za nespokojené piloty nebyla, není a ani hned tak nebude náhrada, a mají-li navíc tichou podporu kolegů z Delty Airlines, Air France a Aero Mexico, není radno je dráždit. A co z příběhu našich pilotů plyne pro jiné profesní skupiny, které se také právem cítí být špatně ohodnoceny?

Po pravdě řečeno nic. Učitelé, lékaři anebo hasiči by marně argumentovali tím, že za stejnou práci dostávají jejich kolegové v zahraničí více, zbytečně by vysvětlovali, jak je jejich práce odpovědná a těžká. Aby s nimi někdo náročně a korektně jednal o zvýšení mzdy, museli by být stejně nenahraditelní jako ti piloti. A museli by mít ten jejich trumf, totiž šanci způsobit zaměstnavateli velkou ekonomickou škodu. Jakou škodu ale může způsobit ministerstvu školství učitel, který nepřijde do školy? A může lékař vydírat ministerstvo zdravotnictví tím, že nechá umřít několik pacientů? Jistě nikoli. Lékař či učitel si zkrátka může stávkou vymoci lepší mzdu jedině tak, že se stane kapitánem airbusu. A to je tak všechno, co lze o vítězné stávce pilotů korektně říct.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.