Virů je na Zemi víc než hvězd ve vesmíru. A nutně je potřebujeme, vysvětluje virolog Ivan Hirsch
„V lidském těle panuje neustálá válečná vřava mezi imunitou a viry. Jejich jediným cílem je rychle se rozmnožit,“ tvrdí odborník v Blízkých setkáních. Jak z hlediska vědy vnímal pandemii covidu? Dokáže říct, zda můžeme čekat na podzim další vlnu? Poslechněte si v rozhovoru.
Viry mají obrovskou schopnost se vyvíjet. „Představte si, že lidé mají dvě nebo tři děti a pochopitelně usilují o to, aby byly zdravé. Virus jich má 1000 a nehledí na to, že nějakých 100 z toho má defekt,“ přibližuje virolog Ivan Hirsch.
„Lidé nejsou adaptovaní na prudké změny, jako je počasí. Kdežto viry se dokážou měnícím se podmínkám přizpůsobit velmi dobře. Cílem virů není vyvolat onemocnění, ale rychle se množit,“ popisuje.
„Viry zničit nemůžeme. Ale ani nechceme. Těch, které způsobují lidské onemocnění, existuje asi 600. Obecně se na planetě vyskytuje více virů než hvězd ve vesmíru. Ty nutně potřebujeme. Zajišťují ekologickou rovnováhu, jiné sídlí v našem zažívacím traktu.“
Související
-
Funguje očkování mRNA vakcínami proti omikronu? Odpovídá virolog Libor Grubhoffer
Šíří se omikron rychleji? Jak vidí profesor obsazenost nemocnic v blízké budoucnosti, a jak do systému očkování zapadnou nové vakcíny Novavax nebo Valnea?
-
Komáři a klíšťata jdou jen na někoho. Rozhoduje „šikovný mikrobiom“, tvrdí parazitolog Julius Lukeš
„Mikrobiom je soubor všech bakterií v lidském těle, najdeme ho na kůži, v plicích, ve střevech. Každý člověk ho má jedinečný, stejně jako DNA,“ vysvětluje Julius Lukeš.
-
Budeme se léčit pomocí virů?
Léčba antibiotiky ztrácí své zastánce. Přibývá bakterií, které jsou vůči antibiotikům imunní. Antibiotika navíc často ničí i tělu prospěšné bakterie. Máme ale alternativu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka