Víno k nám promlouvá a je na nás, abychom ho pochopili
Hostem Dvojky a Stáni Lekešové byl Hynek Vích, vinný publicista, který o sobě říká, že je služebník vína a interpret jeho tajemství.
Podle Hynka Vícha je víno je tajemství a nutí nás k pokoře, protože objevit ho je obtížné. „Víno je jediná možnost, jak cestovat v čase. Víno se dá přirovnat k lidskému životu. Víno se rodí, dospívá, dorůstá, otevírá a po čase se stává moudrým. V té jeho moudrosti je krása jeho tajemství, které musíme objevit. Víno k nám promlouvá a je na nás, abychom ho pochopili. Zabývat se tím je složité a zabere to celý život.“
In vino veritas
Říká se, že ve víně je pravda. Je tomu tak doopravdy? „Určitě, protože je rozdílné od piva. Už na starých obrazech vidíme, že pití piva končí spánkem, zatímco víno je inspirativní, protože jak spisovatelé a filozofové říkali, že nikdy by nic nenapsali, dokud by se nenapili vína.“
Řeč vína
Jaká byla cesta Hynka Vícha k vínu? „Byla dlouhá a bylo to skládání složité mozaiky. Můj dědeček měl rád víno a říkal mi už v dětství, že ve víně je poezie. Nerozuměl jsem tomu tenkrát, ale když jsem byl na hotelové škole, viděl jsem tam prázdné lahve od francouzských vín a začal je poslouchat. Řekli mi, abych je ochutnal, ale nikdy nezradil. Postupně se to ve mně začalo skládat dohromady, až jsem si řekl: ano, je to nádherné, je to tajemné, je to cestování v čase a je to něco neuvěřitelně podmanivého.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.