Vidět člověka po úspěšné transplantaci je pro chirurga fantastický zážitek. Nejsložitější jsou játra

6. srpen 2015

Každému se jednoho dne může stát, že bude sám nebo někdo blízký, potřebovat transplantaci kolabujícího orgánu. Může jít ale i o transplantaci rohovky nebo dalších tkání.

Podle ředitele Koordinačního střediska transplantací Miloše Adamce je dárcem živý nebo zemřelý člověk. „U živého dárcovství je to nejčastěji někdo z rodiny, z blízkého příbuzenstva. A většinou jde o párový orgán, tedy o ledvinu.“

U zemřelých to může být každý, kdo se za svého života nezapíše do registru těch, kteří s dárcovstvím nesouhlasí. Tak to řeší naše legislativa.

Nejsložitější jsou játra

Miloš Adamec byl až do roku 2011 přednostou kliniky transplantační chirurgie v IKEMu. Má za sebou víc než tisíc operací. Nejraději měl transplantace jater.

„Je nejsložitější a tito pacienti se nejrychleji vracejí do normálního života. Před operací jsou opravdu v těžkém stavu a za tři, čtyři týdny pak lítají na chodbě jako by jim nikdy nic nebylo. Je to fantastický zážitek.“


V roce 2014, poprvé v historii ČR, překročil počet transplantovaných orgánů množství nově zařazených pacientů na čekací listiny.
Důvody jsou dva: novela transplantačního zákona a také přístup pojišťoven, které platí více a přesněji.

Chcete být dobrovolným dárcem?

Pokud chcete být dárcem vy, tak se obrátíte na své transplantační spádové centrum. Třeba v Praze je to IKEM, ale jinak jich máme sedm. „Tam vás vyšetří a zjistí, jestli jste nebo nejste vhodný dárce. Vlastní operace pak pravděpodobně proběhne docela rychle.“

Příbuzní bývají dárci hlavně proto, že v rodině mají lidé stejnou krevní skupinu. Taky se už ale provádějí transplantace od nepříbuzných dárců. „Naše legislativa to už umožňuje. Musí být ale vyloučený komerční zájem.“


Počet transplantací v Česku:
1. ledviny, a to až 500 operací ročně
2. játra, 150 operací
následuje srdce, slinivka břišní a tenké střevo

Jak dlouho nemocný čeká?

V tuto chvíli je to 790 lidí, ale to se samozřejmě každý den mění. „Ještě před rokem by to číslo bylo mnohem větší. V posledním roce jsme totiž měli opravdu dost dárců a podařilo se nám transplantovat všechny z databáze,“ říká lékař.

Nejen ledviny, ale i tkáně a rohovky

Netransplantují se ale jen celé orgány, taky tkáně. Třeba transplantace rohovky provádí Brno a pražská Vinohradská nemocnice.

„Podle mých informací všichni pacienti, kteří čekají na rohovku, jsou vždy rychle operováni. Dokonce máme tolik štěpů, že jsme schopni i saturovat i evropskou banku.“

Řetězová transplantace ledvin
autoři: lup , Tereza Stýblová
Spustit audio