Vespasián z Jasanových hor. Příběhy o bystrém a sportovně založeném ochránci hor

28. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy hory, pohádka

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Vyprávění o moudrém čaroději, který pomáhá horalům v situacích, kdy je nutné použít kromě zdravého rozumu taky kouzla. Poslouchejte týden po odvysílání na webu Dvojky.

Čte: Aleš Slanina
Napsal: Jiří Novák
Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Lukáš Kopecký
Natočeno: 2019

Původní pohádkový seriál se odehrává „daleko na severu, až u samotných hranic, na prastarém kusu země, plné zapomenutých legend a tajemství“. Právě zde má chalupu moudrý čaroděj, který pomáhá horalům v situacích, kdy je nutné použít kromě zdravého rozumu taky kouzla. Příběhy o bystrém a sportovně založeném ochránci hor napsal Jiří Novák.

O autorovi

Jiří Novák (1984) absolvoval Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, ateliér Animované tvorby. Věnoval se krátkometrážním animovaným filmům, spolupracoval na videoklipech Na stanici polární kapely Mňága a Žďorp a Folkloreček bratří Ebenů. Je tvůrcem znělky Letní filmové školy v Uherském Hradišti (2010), natočil autorský krátký animovaný příběh Poslední blboun (2010) aj. Vedle animované tvorby se zabývá webdesignem a vědeckou ilustrací.

Je autorem výtvarného řešení pracovních listů na téma hospodářství a biologie lesa pro firmu PEFC a řady učebních pomůcek pro lesní pedagogiku. V současnosti pracuje jako výtvarník pro firmu Lesní Svět. Je amatérským přírodovědcem a ochráncem přírody, člen ČSOP Morava.

O hasičích a ohnivém psu

Poté, co se náčelník Štroch z horské služby setká v úkrytu na seníku s ohnivým psem a dojde k požáru, je k zásahu povolán nejen velitel hasičů Kohout, ale také moudrý čaroděj Vespasián. Díky spolupráci záchranářských oddílů se ukáže, že nadpřirozeného tvora je dobré přijmout mezi sebe.

O Honzovi a způsobném drakovi

Paní Macháčková přijede požádat moudrého čaroděje o pomoc. Její syn Honzík příšerně mlaská u jídla a ona neví, jak ho naučit správnému stolování. Jako výchovný poradce je povolán Vespasiánův gurmánský drak Bumbác.

O vypočítavém duchovi

Natálka Sovová má vážný problém - propadá z matematiky. Rodiče jsou zoufalí a Natálku napadne, že by jí mohlo pomoci nějaké zvláštní kouzlo. Navštíví čaroděje Vespasiána a ten jí doporučí, by večer zašla na půdu, kterou obývá duch lichváře Řehoře Baldýna.

O nenasytném plivníkovi

Mizerný hoteliér a velký skrblík Fouňa nutně potřebuje peníze. Přičarovat by mu je mohl jeho soused Vespasián, jenže to by nebylo zadarmo. Než by Fouňa zaplatil, raději čaroději ukradne černé vejce a sám si vychová plivníka, kterýmu dá vše, po čem touží.

O vodníkovi a kapřích hodech

Vespasián potřebuje dovolenou, proto se vypraví k rybníku Bobrovník. Na jeho břehu ale nalezne zoufalého vodníka Ouklejku, který nemá kde bydlet. Místní obyvatelé si totiž z jeho rybníka udělali skládku smrdutého odpadu. Čaroděj se rozhodne rázně zasáhnout.

O permoníkovi a jahodové marmeládě

V domě babičky Krákorové se záhadně ztrácejí marmelády a kompoty. Její vnučka Maruška se nemůže dopátrat zloděje, proto požádá o radu moudrého čaroděje. Vespasián ví, že bývalé hornické domy skrývají mnohá tajemství, takže chytit lupiče nebude příliš složité.

O čertovi, skále a duši

Profesor Třemdava, učitel přírodopisu na gymnáziu, poprosí Vespasiána o zvláštní věc. Potřebuje, aby se turisté, kteří pošlapou kde jakou bylinu, vyhnuli chráněnému území zvanému Čertova skála. Splnit tak složitý úkol nedokáže ani čaroděj, proto požádá o pomoc samotné peklo.

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Hana Hložková
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?