Veronika Šedajová pomocí nových materiálů řeší dostupnější energie. Žárovky Pavly Hubálkové
Levné, ekologické, vysokopacitní a výkonnné materiály pro ukládání energie vyvíjí fyzikální chemička Veronika Šedajová. Rok a půl teď pracovala na univerzitě v Cambridge. Nedávno se ale vrátila zpět do Česka a nyní působí ve výzkumném centru CATRIN v Olomouci a také ve společnosti Atomiver, což je spinoff Univerzity Palackého v Olomouci, který se snaží dostat jejich nové materiály do praxe.
Konkrétně vyvíjí nové uhlíkové nanomateriály pro baterie a superkondenzátory. „Vodu z pětilitrového kbelíku vylijete hned, z pětilitrové lahve s úzkým hrdlem vám to bude trvat déle,“ přirovnává rozdíl mezi superkondenzátorem a baterií.
„U superkondenzátorů v autech chceme velký okamžitý výkon, abychom se rozjeli. U baterií v telefonech zase dlouhou výdrž,“ vysvětluje vědkyně, která rozhodně nebádá do šuplíku.
Přímo do studia přinesla prototyp jejich nového kondenzátoru. „Na první pohled je to váleček se dvěma hroty, ta naše magie je uvnitř. Lze si to představit jako závin – uvnitř je vrstva fólie, na ní je náš speciální uhlíkový nanomateriál a papírovou izolační vrstvu a to celé je zatočené,“ popisuje fyzikální chemička, která relaxuje u pečení.
„Kafe a cukr – na tom jako vědci přežíváme. Nejraději peču bábovku podle receptu, který se u nás dědí po generace,” prozradila v pořadu Žárovky.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.