Vepřová panenka s bylinkovými bramborami
Panenská svíčková je jednoznačně nejkvalitnější druh vepřového masa. A skvělý je i způsob, jakým ji připravuje naše posluchačka Petra.
Nejedná se přitom o nic složitého, na čtyři porce budeme potřebovat:
- 800 g vepřové panenky
- 1 kg brambor
- 6 lžic olivového oleje
- 3 snítky tymiánu
- 2 snítky rozmarýnu
- 8 malých cibulek
- 1 palička česneku
V jednoduchosti je krása
Bylinky omyjeme, osušíme a nakrájené je promícháme s olivovým olejem. Oloupané brambory nakrájíme na čtvrtky a odblaněnou panenku na asi 4 cm vysoké válečky. Plátky potřeme bylinkovým olejem a totéž uděláme i s bramborami, oloupanou cibulkou a stroužky česneku ve slupce.
Předehřejeme si troubu na 220 stupňů a vložíme do ní plech s bramborami, česnekem a cibulkami. Vše pečeme do zlatova asi 40 minut. Asi po 20 minutách na pánvi zprudka opečeme maso a na posledních 15 minut ho dáme dopéct do trouby.
K panence si můžeme připravit i česnekový dresink. Jednoduše smícháme bílý jogurt s majonézou a tatarskou omáčkou, zhruba v poměru 5:1:1. Podle chuti pak přidáme drcený česnek a jemně nakrájenou pažitku.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.